Таг: шума

1 2 3 4 10 / 34 НАПИСИ
БОРОВАТА ШУМА ПОТЕШКО СЕ ГАСНЕ, ВОДАТА НЕ ДОПИРА ЦЕЛОСНО ДО ЗЕМЈИНАТА ПОВРШИНА, А И ЧАДОТ Е ЦРН, ВЕЛИ КООРДИНАТОРОТ НА „ЕР ТРАКТОРИТЕ“ АДЕМ ЛИМАНИ

БОРОВАТА ШУМА ПОТЕШКО СЕ ГАСНЕ, ВОДАТА НЕ ДОПИРА ЦЕЛОСНО ДО ЗЕМЈИНАТА ПОВРШИНА, А И ЧАДОТ Е ЦРН, ВЕЛИ КООРДИНАТОРОТ НА „ЕР ТРАКТОРИТЕ“ АДЕМ ЛИМАНИ

Гаснењето на борова шума е една од потешките акции при пожари на отворено, вели Адем Лимани, координатор „ер тракторите“ при Дирекцијата за заштита и ...
ПОЖАРОТ ВО БИТОЛА СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА, ОСТАНУВААТ СОМНЕЖИТЕ ДЕКА Е ПРЕДИЗВИКАН ОД ЧОВЕЧКИ ФАКТОР

ПОЖАРОТ ВО БИТОЛА СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА, ОСТАНУВААТ СОМНЕЖИТЕ ДЕКА Е ПРЕДИЗВИКАН ОД ЧОВЕЧКИ ФАКТОР

Пожарот над обиколницата на Битола е ставен под контрола и нема опасност од проширување кон градот, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК командирот на полицијата Г ...
ОД ДЕНЕСКА ИМА ЦЕЛОСНА ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМА ОД 6 ДО 20 ЧАСОТ, КАЗНАТА Е ОД 1.500 ДО 2.000 ЕВРА

ОД ДЕНЕСКА ИМА ЦЕЛОСНА ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМА ОД 6 ДО 20 ЧАСОТ, КАЗНАТА Е ОД 1.500 ДО 2.000 ЕВРА

Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство на барање на ЈП „Национални шуми“ од денеска воведува целосна забрана за движење во шуми ко ...
ТУРИСТИТЕ ВО ОХРИД СЕ ПАРКИРААТ В ШУМА ЗА ДА НЕ ПЛАЌААТ ПАРКИНГ

ТУРИСТИТЕ ВО ОХРИД СЕ ПАРКИРААТ В ШУМА ЗА ДА НЕ ПЛАЌААТ ПАРКИНГ

Охрид е преполн за продлжениот викенд, а охриѓани велат дека гужвата ги потсетува на периодот околу 2 август, кога во градот има најмногу туристи. Нај ...
ШУМАРИ ОД САД ГИ ОБУЧУВААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК „ШАР ПЛАНИНА“ ЗА ГАСЕЊЕ ШУМСКИ ПОЖАРИ

ШУМАРИ ОД САД ГИ ОБУЧУВААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК „ШАР ПЛАНИНА“ ЗА ГАСЕЊЕ ШУМСКИ ПОЖАРИ

Експерти од Шумската служба на САД неколку дена ги обучуваат ренџерите од Националниот парк „Шар Планина“ и претставниците од Центарот за управување и ...
ШУМАТА ВО КУЧКОВО СЕКОЈ ВИКЕНД БЛОКИРАНА СО КОЛИ      

ШУМАТА ВО КУЧКОВО СЕКОЈ ВИКЕНД БЛОКИРАНА СО КОЛИ      

Шумата и патеките за пешачење во Кучково секој викенд се блокирани со коли. Граѓани кои со коли доаѓаат на пикник во ова излетничко место возат низ шу ...
ЕКО-АКТИВИСТИ ОКУПИРАА ШУМА КРАЈ БЕРЛИН ЗА ДА СПРЕЧАТ СЕЧА ЗАРАДИ ПРОШИРУВАЊЕ НА ФАБРИКАТА НА „ТЕСЛА“

ЕКО-АКТИВИСТИ ОКУПИРАА ШУМА КРАЈ БЕРЛИН ЗА ДА СПРЕЧАТ СЕЧА ЗАРАДИ ПРОШИРУВАЊЕ НА ФАБРИКАТА НА „ТЕСЛА“

Еколошките активисти кои протестираат против ширењето на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ надвор од Берлин, велат дека план ...
СОЈУЗОТ НА ИЗВИДНИЦИ И ВОЛОНТЕРИ ОД „ТЕЛЕКОМ“ ЗАСАДИЈА 10.000 ДРВЦА НА ОПОЖАРЕНИТЕ ПОВРШИНИ ВО ДЕЛЧЕВСКО

СОЈУЗОТ НА ИЗВИДНИЦИ И ВОЛОНТЕРИ ОД „ТЕЛЕКОМ“ ЗАСАДИЈА 10.000 ДРВЦА НА ОПОЖАРЕНИТЕ ПОВРШИНИ ВО ДЕЛЧЕВСКО

Волонтери од Телеком и од Сојузот на извидници, заедно со Национални шуми засадија дрвjа во Источниот регион. Насадени се нови 10. 000 дрвца на површи ...
СЕМЕЈСТВО ОД КОЛОРАДО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ОТКАКО СЕ ОБИДЕЛО ДА ЖИВЕЕ ВО ДИВИНА

СЕМЕЈСТВО ОД КОЛОРАДО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ОТКАКО СЕ ОБИДЕЛО ДА ЖИВЕЕ ВО ДИВИНА

Семејство од Колорадо чии делумно мумифицирани остатоци се пронајдени во зафрлен камп во шума се обидувало да живее во дивина и да избега од цивилизац ...
ТЕЛЕВИЗОР, ПЛАСТИЧНИ ШИШИЊА И КРПИ ФРЛЕНИ НИЗ ЧИСТАТА ПРИРОДА НА ПЕЛИСТЕР

ТЕЛЕВИЗОР, ПЛАСТИЧНИ ШИШИЊА И КРПИ ФРЛЕНИ НИЗ ЧИСТАТА ПРИРОДА НА ПЕЛИСТЕР

Телeвизор, вреќи со пластични шишиња, крпи исфрлиле некултурни посетители на патеката за Палисопје на 1.500 метри надморска височина во срцето на Наци ...
1 2 3 4 10 / 34 НАПИСИ