ПАЦИЕНТИ НА 23 И 29 ГОДИНИ МЕЃУ ДЕВЕТМИНАТА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 98 ПОЗИТИВНИ ОД 1.404 ТЕСТОВИ

  ПАЦИЕНТИ НА 23 И 29 ГОДИНИ МЕЃУ ДЕВЕТМИНАТА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 98 ПОЗИТИВНИ ОД 1.404 ТЕСТОВИНа Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти, а во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациент, од кои 2 на респираторна машина. - Возило на Брза помош пред „8 Септември“. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Дваесет и тригодишно лице од Скопје и 29-годишно од Струмица се меѓу починатите 9-мина во последното деноноќие по компликации од ковид-19. Во извештајот на Министерството за здравство стои дека починатите се од  Крива Паланка (52), двајца од Гостивар (60 и 62), од Куманово (60), од Велес (70), двајца од Скопје (71 и 23), двајца од Струмица (29 и 44). Од нив 8 се починати во болнички услови, една пациентка од Струмица при транспорт кон Скопје.

  Во последните 24 часа се направени 1.404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-50, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-5, Тетово-7, Струга-3, Велес-1, Битола-4, Охрид-2, Гостивар-1, Струмица-9, Крива Паланка-1, Кочани-1, Берово-1, Делчево-2, Кичево-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 82 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 5 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 16, а во болницата во Штип 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 149 позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-46, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-9, Велес-1, Охрид-3, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-2, Македонски Брод-5, Пехчево-4, Берово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-1, Кичево-2.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата има 15.925, од кои оздравеа 13.418, починаа  661, а  активни се 1.846. Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 6.373, активни 540

  • Куманово 1611, активни 195

  • Дебар 268, активни 35

  • Штип 1.209, активни 70

  • Прилеп 567, активни 130

  • Тетово 1.312, активни 116

  • Струга 630, активни 66

  • Велес 289, активни 17

  • Битола 249, активни 51

  • Охрид 396, активни 56

  • Кавадарци 202, активни 30

  • Гостивар 857, активни 92

  • Гевгелија 89, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 112, активни 49

  • Крива Паланка 84, активни 36

  • Радовиш 52, активни 9

  • Крушево 18, активни 2

  • Кочани 191, активни 53

  • Пробиштип 97, активни 20

  • Демир Хисар 60, активни 1

  • Македонски Брод 84, активни 7

  • Пехчево 42, активни 23

  • Берово 74, активни 27

  • Валандово 11, активни 3

  • Виница 94, активни 27

  • Делчево 128, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 24, активни 5

  • Свети Николе 309, активни 18

  • Кичево 291, активни 28

  • Ресен 153, активни 6

  • Неготино 49, активни 4 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.404 теста се преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-28, Авицена-253, Биотек-239, МАНУ -163, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со ПЦР метода -179, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-39, Инфективна клиника-3, ГАК-15, Синлаб-15, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

  • Чаир – 50

  • Гази Баба – 74

  • Аеродром – 86

  • Карпош – 74

  • Центар – 72

  • Кисела Вода – 54

  • Ѓорче Петров – 26

  • Бутел – 35

  • Шуто Оризари – 13

  • Студеничани – 9

  • Сарај – 15

  • Арачиново – 9

  • Илинден – 8

  • Сопиште – 2

  • Чучер Сандево – 2

  • Петровец – 4

  • Зелениково – 1

  • Странец – 3

  • Нераспределен-3

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира