ПЕНЗИИТЕ ЗА МАРТ СЕ ИСПЛАЌААТ ОД ВЧЕРА ВО ГРУПИ, ПРВИН СЕ ДЕЛАТ НАЈНИСКИТЕ

  ПЕНЗИИТЕ ЗА МАРТ СЕ ИСПЛАЌААТ ОД ВЧЕРА ВО ГРУПИ, ПРВИН СЕ ДЕЛАТ НАЈНИСКИТЕПензионерите кои немаат картичка и ја земаат пензијата во готово, може да одат во банка само до 11 часот секој ден, зашто потоа за нив важи полициски час, до следното утро во 5 часот

  Пензиите за март 2010 година од вчера почнаа да се исплаќаат по групи. Први од петте групи, земаат лицата со најниски пензии.

  Пред три дена вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска се обрати до Македонската банкарска асоцијација со барање поради вонредната состојба со коронавирусот, банките да овозможат исплата на пензиите во пет групи на пензионери според износот на пензија.

  Исплатата на сите пензии треба да заврши на 31 март.

  Пензионерите кои немаат картичка и ја земаат пензијата во готово, може да одат во банка само до 11 часот секој ден, зашто потоа за нив важи полициски час, до следното утро во 5 часот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира