ПЕТ ГОДИНИ ОД ПЕТКРАТНОТО УБИСТВО КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО, ОСТАНА СОМНЕЖОТ ДЕКА ОСУДЕНИТЕ СЕ ВИСТИНСКИТЕ ВИНОВНИЦИ

  ПЕТ ГОДИНИ ОД ПЕТКРАТНОТО УБИСТВО КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО, ОСТАНА СОМНЕЖОТ ДЕКА ОСУДЕНИТЕ СЕ ВИСТИНСКИТЕ ВИНОВНИЦИЗа петкратното убиство во случајот „Мострум“ доживотна казна затвор им е изречена на Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот Сејди Рами доби ослободителна пресуда, поради „немање цврсти докази за утврдување вина“;- од судењето (Фото: Мета)

   

  Точно пет години навршуваат денеска од петкратното убиство кај Смилковско Езеро, кога со огнено оружје беа застрелани четири момчиња од населбата Радишани и маж од селото Црешево. На Величетврток во 2012 убиени беа четворица другари на возраст од 18 до 21 година: Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски, како и 45-годишниот Борче Стевковски.

  Убиствата се случиле меѓу 19.30 и 22.30 часот, кога биле најдени телата на убиените. Обдукцијата покажала дека во нив е пукано од три типа огнено оружје, зашто се најдени чаури од три различни типа муниција, што сугерира дека има повеќе од еден извршител на чинот.

  За петкратното убиство во случајот „Мострум“ доживотна казна затвор им е изречена на Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот Сејди Рами доби ослободителна пресуда, поради „немање цврсти докази за утврдување вина“.

  Сè уште се чека екстрадиција од Косово на првообвинетите Африм Демири и Агим Исмаиловиќ, кои беа осудени во отсуство.

  Одбраната тврдеше дека осудените се невини и дека нема доволно докази за вината, а потоа побара случајот да го преземе Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

  За овој случај опозицијата тврди дека постојат прислушувани разговори, кои не беа објавени. Материјалите се предадени во СЈО.

  Некои од родителите на убиените момчиња, исто така, јавно изразија сомнеж дека осудените се вистинските виновници за масакрот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира