ПОЧИНА НОВИНАРОТ ВЛАДИМИР БОГОЕВ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА „ДНЕВНИК“

  ПОЧИНА НОВИНАРОТ ВЛАДИМИР БОГОЕВ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА „ДНЕВНИК“Владимир Богоев со син му Стефан, ексградоначалникот на Карпош. (Фото: Фејсбук)

  Новинарот Владимир Богоев, еден од основачите и долгогодишен уредник на весникот „Дневник“, почина на 61 година, соопшти на социјалните мрежи неговиот син, поранешниот градоначалник на Карпош Стефан Богоев.

  Роден во Скопје, Богоев е дипломец на Интердисциплинарните студии по новинарство на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Професионалниот новинарски ангажман го почна во „Вечер“ во 1988, каде остана до основањето на „Дневник“ во 1996, весникот во кој прво беше уредник, а потоа и помошник-главен уредник. Откако гермАнскиот медиумски концерн „Вест дојче алгемајне цајтунг“ (ВАЦ) ги купи весниците „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ и се формира „Медиа принт Македонија“, Богоев беше дел од менаџерскиот тим.

  Богоев ќе биде погребан утре во 12 часот, на гробиштата во Бардовци, во дворот на црквата „Света Троица“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира