ПОДГОТВЕТЕ СЕ ДА ЈА ПРОДОЛЖИТЕ БОРБАТА, ОВОЈ ПАТ КАКО ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО, ПАК СЕ ЈАВИ ГРУЕВСКИ ОД АЗИЛОТ ВО БУДИМПЕШТА

  ПОДГОТВЕТЕ СЕ ДА ЈА ПРОДОЛЖИТЕ БОРБАТА, ОВОЈ ПАТ КАКО ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО, ПАК СЕ ЈАВИ ГРУЕВСКИ ОД АЗИЛОТ ВО БУДИМПЕШТАИзбеганиот експремиер и пратеник Никола Груевски во Будимпешта на 2 февруари даде ексклузивно интервју за телевизија Сител, кое го водеше новинарката Славица Арсова. (Фото: принтскрин ТВ Сител)

  Народот треба да се подготвува за продолжување на 140-годишната политичка борба за затворање на македонското национално прашање онака како што заслужуваме, а во следната историска шанса, напиша избеганиот Никола Груевски на својот фејсбук профил по потпишувањето на Пристапниот договор за НАТО.

  Тој вели дека сега „треба да се искористи она што е позитивно за Македонија од овој дивјачки донесен договор и сменет устав, име и идентитет“, а тоа е „во прв ред е членството во НАТО и во ЕУ“.

  Груевски пишува дека секогаш бил поборник на членството на Македонија во НАТО и ЕУ: „Разликата со СДСМ е што не сакав тоа да се случи на ваков начин, со ваков понижувачки и штетен договор, со целосно предавање на тешко и крваво стекнатото, па потоа со години да се бориме да ја поправаме штетата со сите ризици во таа намера“

  Избеганиот премиер им се обраќа и на тие што сакаат го променат овој договор пред влезот во НАТО и ЕУ, велејќи им дека „тие желби се тешко остварливи, имајки ја во обѕир позицијата на Грција по овој потпишан договор во Преспа и истовремено имајки ги во обѕир механизмите за блокада на членството во ЕУ“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира