ПРАТЕНИЦИТЕ НА ОДМОР ОД 4 АВГУСТ, ЛОКАЛНИТЕ ЌЕ СЕ РАСПИШАТ НА 6 АВГУСТ, ВЕЛИ ЏАФЕРИ

  ПРАТЕНИЦИТЕ НА ОДМОР ОД 4 АВГУСТ, ЛОКАЛНИТЕ ЌЕ СЕ РАСПИШАТ НА 6 АВГУСТ, ВЕЛИ ЏАФЕРИСобранискиот спикер Талат Џафери со пратениците Шилегов, Димовски и Тунтев. (Фото: СДК.МК)

  Претседателот на Собранието Талат Џафери кажа дека одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а краен рок да ги распише локалните избори е 6 август во интервју за државната агенција МИА.

  „(Одморот на пратениците ќе почне) од 4 август, а има можност да почне и од 6 август затоа што засега нема никаква иницијатива во однос на локалните избори и ако вака останат работите 6 август е краен рок да ги распишам локалните избори и со тоа да почнат да течат роковите и организацијата во однос на локалните избори и потоа би работеле до почетокот на предизборната кампања до 25 септември“, изјави Џафери.

  Џафери кажа и дека дебатата за ребалансот на Буџетот ќе заврши до 3 август, кога ќе биде и изгласан ребалансот. Во меѓувреме, тој ќе свика продолжение на барем три заостанати седници, меѓу кои што и онаа за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира