ПРИВЕДЕН ОРЦЕ КАМЧЕВ, ПО НАЈАВА ДЕКА САКАЛ ДА БЕГА

  ПРИВЕДЕН ОРЦЕ КАМЧЕВ, ПО НАЈАВА ДЕКА САКАЛ ДА БЕГАПриведувањето нема врска со „Империја“ - Орце Камчев (Фото: СДК.МК)

  По сознание на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) дека бизнисменот Јордан Камчев, осомничен за неколку кривични дела, се спремал за бегство, тој денеска е приведен во полициска станица, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција  Вилма Русковска

  Обвинителката Лиле Стефанова што ја води истрагата за нелегално купените плацеви на Водно за Никола Груевски преку фирмите на Орце Камчев веќе е упатена кон Кривичниот суд во Скопје за да поднесе предлог за мерка притвор.

  Против Камчев се води големата истрага за „Империја“ за која вештачење прават професори од Економскиот факултет при УКИМ. Во „Империја“ е осомничен и Сашо Мијалков кој е во притвор по пресудата од 12 години затвор за масовното прислушување во предметот „Таргет-Тврдина“.

  Денешното приведување нема врска со „Империја“.

  С.К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира