РАМКОВНИТЕ ВРАБОТЕНИ ИМААТ РОК ОД 7 ДЕНА ДА СЕ ПОЈАВАТ НА НОВИТЕ РАБОТНИ МЕСТА

  РАМКОВНИТЕ ВРАБОТЕНИ ИМААТ РОК ОД 7 ДЕНА ДА СЕ ПОЈАВАТ НА НОВИТЕ РАБОТНИ МЕСТАВицепремиерот за политички систем и односи меѓу заедниците Артaн Груби денеска кажа дека до крајот на месецов сите ќе почнат да работат на новите работни места.(Фото:СДК.МК)

  Во рок од седум дена 1.357 рамковни вработени треба да си ги подигнат решенијата за трансфер во друга институција. Вицепремиерот за политички систем и односи меѓу заедниците Артaн Груби денеска кажа дека нема веќе прибирања, тој ги потпишал упатните решенија и дека до крајот на месецов сите ќе почнат да работат на новите работни места.

  „Ако по кој било основ кој било од нив не дојде во рок од 7 дена, тогаш на сите тие им се укинува работното место во Министерството за политички систем и се ставаат на трансфер листа во Министерството за информатичко општество и администрација каде веќе изборот не е нивен, односно од институцијата која има слободно место им се нуди. Ако тоа го одбијат им се укинува работниот договор. Немаат веќе право да прибираат и да бараат друго работно место, ова е единствената опција“, рече на прес-конференцијата Груби.

  Тој кажа дека сите рамковни административци се распоредени на работните место на позиции соодветни на нивното образование и таму треба да им се овозможат обуки за да ги унапредат нивните вештини и знаења. На новинарско прашање дали списокот е прочистен, со оглед на тоа дека на него имало лица кои не живеат во земјава, Груби рече дека тоа е направено и сега такви лица на него нема.

  А. АНТЕВСКА

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира