СОБРАНИЕТО ГИ ДОНЕСЕ ЗАКОНИТЕ ОД ПРЖИНСКИОТ ДОГОВОР, ПРОТИВ САМО НЕЗАВИСНИТЕ ПРАТЕНИЧКИ

a:1:{s:9:"td_source";s:53:"Скопје(САКАМДАКАЖАМ.МК/МЕТА)

  СОБРАНИЕТО ГИ ДОНЕСЕ ЗАКОНИТЕ ОД ПРЖИНСКИОТ ДОГОВОР, ПРОТИВ САМО НЕЗАВИСНИТЕ ПРАТЕНИЧКИ

  Собранието со 90 гласови ги донесе измените на Законот за внатрешни работи, Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Изборниот законик, Законот за Влада по скратена постапка. Против пакетот измени гласаа независните пратенички Роза Топузова Кареска и Солза Грчева.

  Овие измени беа договорени на средбите на партиите потписници на Пржинскиот договор, за одржување на предвремни парламентарни избори и за излез од долгата политичка криза.

  Предлагачи на Законите беа кординаторите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, на СДСМ Горан Сугарески, заменик кординаторот на ДПА Беким Фазлиу и пратеникот на ДУИ Артан Груби.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари