СОБРАНИЕТО ГИ ИЗБРА КОСТАДИНОВСКИ И КАДРИУ ЗА УСТАВНИ СУДИИ

  СОБРАНИЕТО ГИ ИЗБРА КОСТАДИНОВСКИ И КАДРИУ ЗА УСТАВНИ СУДИИновите уставни судии пред Собранието денеска дадоа свечена заклетва. (Фото: СДК.МК)

  Професорот Осман Кадриу и Дарко Костадиновски, советник на претседателот Ѓорге Иванов, се избрани за судии на Уставниот суд. Пратениците ги избраа денеска на седницата која што почна со 40-минутно доцнење, пак поради тоа што се чекаше кворум.

  На денешната седница, Кадриу доби 68 гласа „за“, а за Костадиновски гласаа двајца пратеници помалку. Новите уставни судии имаат 9-годишен мандат. Тие пред Собранието денеска дадоа свечена заклетва.

  СК. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира