ТРОЈЦА, МЕЃУ КОИ И 19-ГОДИШНА ДЕВОЈКА, ОСОМНИЧЕНИ ЗА УБИСТВО НА РАКОМЕТАРОТ ДЕНИС ТОТ

  ТРОЈЦА, МЕЃУ КОИ И 19-ГОДИШНА ДЕВОЈКА, ОСОМНИЧЕНИ ЗА УБИСТВО НА РАКОМЕТАРОТ ДЕНИС ТОТСпоред обдукцијата врз 27-годишниот Тот, иако нема видливи повреди, смртта е насилна и настапила како резултат на повреди на мозокот настанати од нанесените удари, вели Обвинителството. (Фото: Фејсбук)

  Тројца, меѓу кои и 19-годишна девојка се осомничени за убиство на хрватскиот ракометрар на Бутел, Денис Тот, кој вчера почина на КАРИЛ, соопшти Обвинителството. Двајца од осомничените се лишени од слобода и денес ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, додека по првоосомничениот се трага и е распишан централен распис. Тие се идентифиувани врз основа на прегледаните видеозаписи од безбедносни камери – Safe City и ноќниот клуб каде се случило убиството.

  Утринава на Институтот за судска медицина и геонтологија е извршена обдукција врз 27-годишниот Тот, и според првичните наоди, иако нема видливи повреди, смртта е насилна и настапила како резултат на повреди на мозокот настанати од нанесените удари, вели Обвинителството.

  „Кривично-правниот настан се случил на 7 овој месец, во раните утрински часови, пред ноќен клуб во Скопје кога осомничените по кратка вербална расправија, го нападнале сега починатиот хрватски државјанин и му задале повеќе удари со боксови и клоци. Од ударите сега починатиот паднал и со задниот дел од главата удрил во асфалт и изгубил свест. Тројцата осомничени продолжиле со дејствија на удирање по главата, а потоа, без да му укажат помош, заминале од местото на настанот. Лице вработено во ноќниот клуб повикало Итна медицинска помош по што сега починатиот бил пренесен на Ургентниот центар при Клиниките ‘Мајка Тереза’. Според информациите од лекарите што го примиле сега починатиот, лицето имало престанок на работата на срцето, масивен оток на мозокот, пресечен јазик и висока телесна температура. По приемот бил ставен на апарати за дишење и бил во животнозагрозувачка состојба, а наредниот ден и покрај обидите за реанимација починал“, соопшти Обвинителството.

  Со оглед на тежината на стореното кривично дело и запретената казна, како и заради непречено водење на постапката, обвинителството цени дека се исполнети законските услови за определување на најстрогата мерка за обезбедување на присуство, па за сите осомничени ќе предложи да им биде определена мерката притвор.

  Mинистерството за здравство соопшти дека министерот Беким Сали иницираше Државниот санитарен и здравствен инспекторат да спроведе вонреден инспекциски надзор за постапката за прифаќање и третманот на ракометарот Тот.

  Хрватскиот интернационалец Тот, кој играше на позицијата десен бек, премина во скопскиот суперлигаш пред почетокот на оваа сезона, откако претходно настапуваше за Охрид. Во кариерата го носеше и дресот на хрватските клубови Ѓаково, Пореч и Бјеловар, Адемар Леон (Шпанија) и Брик (Австрија).

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира