ТРУДНИЦИТЕ СЀ УШТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО, ВЕЛИ ВЛАДАТА

  ТРУДНИЦИТЕ СЀ УШТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО, ВЕЛИ ВЛАДАТАОдлуката ќе важи до завршување на пандемијата со ковид-19, прогласена од СЗО. (Фото: СДК.МК)

  Сѐ уште важи одлуката за ослободување на бремените жени од работа и работни обврски со физичко присуство, велат од Владата за САКАМДАКАЖАМ.МК. Оваа одлука беше донесена на владина седница лани на 3 ноември, по препорака на Комисијата за заразни болести.

  Откако изминатиов период се олабавија рестрикциите за заштита од ковид-19, и се најави враќање на администрацијата на работните места, во нашата редакција се јавија повеќе граѓанки бидејќи остана нејасно дали и трудниците треба да се вратат на работните места.

  „Владата потсетува дека согласно владина одлука, објавена во Службен весник, бремените жени се ослободуваат од работа и работни обврски со физичко присуство на работното место, до завршување на пандемијата со ковид-19, прогласена од Светската здравствена организација (СЗО)“, вели Владата.

  Содржината на мерките е регулирана со членот 13, точка 11 и членот 16 од Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест Ковид-19, предизвикана од вирусот САРС-КоВ-2, случаите и временскиот период на нивна примена, објавена во Службен весник на 4 ноември 2020.

  Б. НЕСТОРОСКА


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира