И ТРУДО ГО ОСУДИ НАПАДОТ НА ПРАТЕНИЦИТЕ И ГО ПРИЗНА ТАЛАТ

  И ТРУДО ГО ОСУДИ НАПАДОТ НА ПРАТЕНИЦИТЕ И ГО ПРИЗНА ТАЛАТКанада вели дека демократските норми мора да се почитубаат. - Канадскиот премиер Џастин Трудо (Фото: Канада прес)

  Канада даде поддршка за изборот на Талат Џафери за собраниски спикер како позитивен чекор кон решавање на политичката блокада во Македонија и го охрабрува политичкиот дијалог, објави канадското министерство за надворешни работи на Твитер.

  Владата на премиерот Џастин Трудо остро ги осуди нападите на пратениците во Скопје и вели дека демократските норми мора да се почитуваат и дека за насилството нема место во Собранието.

  Претходно, Германија, ЕУ и САД го осудија нападот на Собранието и го поздравија изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира