УШТЕ 13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 582 ПОЗИТИВНИ ОД 2.972 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 582 ПОЗИТИВНИ ОД 2.972 ТЕСТОВИВо болниицте во земјава има 400 празни места во Ковид-центрите. (Фото: СДК.МК)

  Тринаесет пациенти починаа во болнички услови по компликации од ковид-19, а од 2.972 тестирања регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починати се 6 пациенти од Скопје (64, 66, 72, 74, 77 и 89), три од Прилеп (48, 72 и 83), и по еден смртен случај е пријавен од Штип (61), Охрид (75), Крива Паланка (83) и Пробиштип (79).

  Нови случаи се регистрирани во: Скопје – 274, Прилеп – 55, Кавадарци – 40, Куманово – 24, Гевгелија – 23, Неготино – 20, Тетово и Велес – по 18, Охрид – 13, Струмица – 12, Битола и Кочани – по 10, Гостивар – 9, Штип и Струга – по 8, Крушево – 7, Крива Паланка и Богданци – по 5, Валандово – 4, Дебар и Виница – по 3, Ресен, Делчево, Пробиштип, Кратово и Демир Капија – по 2, Кичево, Демир Хисар и Берово – по 1.

  Регистрирани се 374 оздравени пациенти од: Скопје – 160, Охрид – 59, Струга – 24, Кавадарци – 20, Прилеп – 14, Тетово – 12, Гевгелија и Велес – по 9, Куманово – 8, Ресен – 7, Дебар – 6, Битола, Штип и Радовиш – по 5, Делчево – 4, Неготино, Гостивар, Крива Паланка и Берово – по 3, Струмица, Крушево, Валандово, Пробиштип, Кратово и Кичево – по 2, Кочани, Виница и Македонска Каменица – по 1.

  Направени се 2.972 тестови преку: ИЈЗ-549, ЦЈЗ Скопје-83, Авицена-290, Биотек-527, Жан Митрев (Филип Втори)-118, Систина-194, Лаор–205, МАНУ-0, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-79, Ремедика-18, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 819, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 512.692 тестирања на ковид-19.

  Од почетокот на коронакризата ковид дијагностицирани лица во земјава се 101.214, оздравеа 90.685, почина 3.111, а активни случаи се 7.418.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 44233, активни 3261
  Куманово 5520, активни 238
  Тетово 5413, активни 265
  Прилеп 5287, активни 589
  Гостивар 3764, активни 138
  Штип 3641, активни 120
  Битола 3402, активни 161
  Велес 3416, активни 244
  Охрид 3200, активни 387
  Кавадарци 3253, активни 528
  Струмица 2686, активни 161
  Струга 2386, активни 159
  Кочани 1814, активни 71
  Кичево 1762, активни 59
  Гевгелија 1187, активни 165
  Неготино 1174, активни 169
  Свети Николе 1105, активни 24
  Ресен 805, активни 66
  Крива Паланка 812, активни 68
  Дебар 791, активни 40
  Радовиш 744, активни 26
  Делчево 732, активни 188
  Берово 640, активни 26
  Пробиштип 538, активни 22
  Виница 518, активни 24
  Валандово 360, активни 25
  Кратово 274, активни 36
  Демир Хисар 261, активни 11
  Крушево 272, активни 65
  Македонски Брод 252, активни 7
  Богданци 260, активни 34
  Демир Капија 240, активни 30
  Македонска Каменица 193, активни 3
  Пехчево 184, активни 3
  Дојран 95, активни 5

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира