УШТЕ 177 НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС ОД ТРИКРАТНО ПОМАЛКУ ТЕСТОВИ, ПОЧИНАА 5 ЛИЦА

  УШТЕ 177 НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС ОД ТРИКРАТНО ПОМАЛКУ ТЕСТОВИ, ПОЧИНАА 5 ЛИЦАДвајца од починатите се од Кочани, градот во кој денеска се регистирани 10 новозаразени лица од коронавирус. (Фото:СДК.МК)

  Бројката на заразени граѓани со коронавирус последниве 24 часа се зголеми за 177 нови случаи, но скоро од тројно помалку тестирања од оние кои се вршеа изминатава недела.

  Од 778 тестирања, во Скопје се регистрирани 96 нови случаи, на ковид-19, Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1, Тетово 19, Кочани 10, Велес 2, Битола 1 случај, како и Кавадарци, во Гостивар 6, Гевгелија 1, Струмица 8, Крива Паланка и Радовиш по двајца, Берово 6, Виница 5, Делчево и во Неготино еден случај.

  Починати се 5 лица, и тоа: пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти од:

  -Скопје 44

  -Куманово 2

  -Штип 3

  -Прилеп 7

  -Тетово 6

  -Струга 2

  -Битола 2

  -Охрид 1

  -Кавадарци 2

  -Гостивар 1

  -Гевгелија 1

  -Струмица 5

  -Радовиш 1

  -Крушево 1

  -Кочани 8

  -Пробиштип 1

  -Берово 4

  -Валандово 2

  -Делчево 1

  -Свети Николе 9

  -Кичево 1

  -Ресен 2

  -Неготино 1

  Досега во Република Северна Македонија се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21.113 лица, бројката на оздравени пациенти е 16.301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 4.015. Денес се евидентира еден контролен тест.

  Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 8571, активни 1792

  • Куманово 1885, активни 176

  • Дебар 294, активни 36

  • Штип 1368, активни 123

  • Прилеп 814, активни 170

  • Тетово 1604, активни 222

  • Струга 720, активни 61

  • Велес 381, активни 59

  • Битола 389, активни 104

  • Охрид 463, активни 47

  • Кавадарци 279, активни 59

  • Гостивар 984, активни 80

  • Гевгелија 202, активни 95 (12 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 30 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 437, активни 267

  • Крива Паланка 154, активни 49

  • Радовиш 141, активни 58

  • Крушево 20, активни 0

  • Кочани 504, активни 218

  • Пробиштип 129, активни 21

  • Демир Хисар 62, активни 2

  • Македонски Брод 96, активни 3

  • Пехчево 48, активни 5

  • Берово 153, активни 56

  • Валандово 65, активни 43

  • Виница 136, активни 46

  • Делчево 191, активни 99 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 27, активни 3

  • Свети Николе 401, активни 59

  • Кичево 357, активни 34

  • Ресен 170, активни 9

  • Неготино 68, активни 19 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 778 теста се преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-100, Биотек-0, МАНУ -0 Жан Митрев (Филип Втори) -105 , Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-12, Синлаб-92, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

  Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 45 пациент. На респиратор се 3 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 191, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

  Активни случаи по општини Скопје денеска;

  • Чаир – 92

  • Гази Баба – 171

  • Аеродром – 327

  • Карпош – 319

  • Центар – 330

  • Кисела Вода – 210

  • Ѓорче Петров – 155

  • Бутел – 68

  • Шуто Оризари – 15

  • Студеничани – 3

  • Сарај – 15

  • Арачиново – 4

  • Илинден – 30

  • Сопиште – 10

  • Чучер Сандево – 4

  • Петровец – 7

  • Зелениково – 3

  • Странец – 14

  • Нераспределен-15

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира