УШТЕ 188 ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД, ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ

  УШТЕ 188 ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД, ТРОЈЦА ПОЧИНАТИАктивни се 2.041 болни. (Фото: СДК.МК)

  Од направени се 2.245 тестови регистрирани се 188 нови случаи на ковид-19 во изминативе 24 часа. Новите случаи се во  Скопје – 123, Битола – 18, Кавадарци – 10, Прилеп – 6, Куманово – 5, Штип и Делчево – по 4, Гостивар, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 1. Од вкупниот број на позитивни 25 се реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 3 починати лица од: Скопје (79г), Куманово (84г) и Прилеп (88г). Сите  лица се починати во болнички услови и биле со коморбидитети

  Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 7, Куманово и Охрид – по 6, Кавдарци -4, Гевгелија – 3, Кичево – 2, Гостивар, Кочани, Струга , Свети Николе и Виница – по 1.

  Направените 2.245 тестови преку: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-97, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-70, Биотек-53, Систина-35, лабораторија Лаор-123, Синлаб-6, Ремедика-1, Плодност-47, Генеа-5, Никоб Лаб-188, ВФВ Медикал-65, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–12, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.024.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.953.866 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.066, бројот на оздравени пациенти е 293.819, на починати е 9.206, а бројот на активни случаи изнесува 2.041.

  Дистрибуција по градови:

  Скопје 142985, Активни 1152
  Куманово 16525, Активни 64
  Битола 14712, Активни 167
  Прилеп 13940, Активни 94
  Тетово 13408, Активни 42
  Кавадарци 10445, Активни 98
  Велес 9659, Активни 38
  Гостивар 9523, Активни 16
  Охрид 8693, Активни 67
  Струмица 7990 28
  Штип 7962, Активни 19
  Кичево 5547, Активни 46
  Кочани 5043, Активни 32
  Струга 4686, Активни 9
  Гевгелија 4358, Активни 27
  Неготино 3653, Активни 16
  Ресен 2669, Активни 16
  Свети Николе 2613, Активни 2
  Радовиш 2513, Активни 13
  Крива Паланка 2403, Активни 2
  Делчево 1928, Активни 28
  Дебар 1667, Активни 9
  Берово 1640, Активни 5
  Валандово 1473, Активни 5
  Виница 1377, Активни 11
  Пробиштип 1261, Активни 3
  Богданци 1020, Активни 9
  Кратово 958, Активни 3
  Крушево 917, Активни 6
  Демир Хисар 826, Активни 5
  Македонски Брод 736, Активни 2
  Демир Капија 586, Активни 2
  Македонска Каменица 522, Активни 3
  Пехчево 485, Активни 1
  Дојран 343, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира