УШТЕ 35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 43 ДО 84 ГОДИНИ И 387 ПОЗИТИВНИ ОД 1.176 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 43 ДО 84 ГОДИНИ И 387 ПОЗИТИВНИ ОД 1.176 ТЕСТОВИДосега во земјава по компликации од ковид-19 починаа 1.546 пациенти. - Возило на Брза помош пред Инфективна клиникна (Фото: Ѓ. Личовски)

  Триесет и пет пациенти починаа по компликации од ковид-19 во последните 24 часа, од кои најмладиот е 43-годишник од Гостивар, а од 1.176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19.

  Починати се уште десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66 ), тројца од Куманово (67, 82 и 79), еден од Штип (79), двајца од Прилеп (68 и 69), еден од Тетово (84), еден од Велес (73), двајца од Битола (88 и 77), еден пациент од Охрид (82), еден од Кавадарци (73), тројца пациенти од Гостивар (75, 73, 50), еден од Дојран – ПЕ Гевгелија (65), двајца од Струмица (48 и 75), еден од Радовиш (76), еден од Кочани (67), двајца од Берово (70 и 53) и двајца пациенти од Кичево (54 и 70).

  Нови позитивни се регистрирани во Скопје-174, Куманово-17, Штип-19, Прилеп-12, Тетово-26, Велес-12, Битола-20, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-56, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-3, Кочани-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Делчево-7, Свети Николе-7, Кичево-3, Неготино-4.

  Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти од: Скопје-210, Куманово-35, Дебар-8, Штип-25, Прилеп-53, Тетово-38, Велес-26, Битола-3, Кавадарци-14, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-19, Крива Паланка-6, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-12, Пробиштип-4, Македонски Брод-2, Берово-4, Валандово-3, Делчево-8, Кратово-6, Свети Николе-18, Неготино-6.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 55.127, оздравеа 32.894, починаа 1.546, а активни случаи се 20.687.

  Од вчера се евидентираат три контрони теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 24.109, активни 9.837
  • Куманово 3.444, активни 940
  • Дебар 430, активни 87
  • Штип 2.439, активни 531
  • Прилеп 2.608, активни 965
  • Тетово 3.550, активни 989
  • Струга 1.283, активни 419
  • Велес 1.752, активни 770
  • Битола 1.722, активни 863
  • Охрид 1.399, активни 590
  • Кавадарци 1.059, активни 440
  • Гостивар 2.163, активни 793
  • Гевгелија 658, активни 226 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1.556, активни 598
  • Крива Паланка 393, активни 126
  • Радовиш 388, активни 124
  • Крушево 113, активни 71
  • Кочани 1.159, активни 324
  • Пробиштип 322, активни 76
  • Демир Хисар 173, активни 75
  • Македонски Брод 145, активни 31
  • Пехчево 95, активни 24
  • Берово 335, активни 96
  • Валандово 191, активни 72
  • Виница 345, активни 182
  • Делчево 400, активни 176 (108 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 144, активни 70
  • Свети Николе 748, активни 222
  • Кичево 1129, активни 518
  • Ресен 402, активни 165
  • Неготино 473, активни 287 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.176 теста се преку: ИЈЗ-595, ЦЈЗ Скопје-31, Авицена-0, Биотек-32, МАНУ -91, Жан Митрев (Филип Втори)-156, Систина со ПЦР метода -222, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-27, Инфективна клиника-3, ГАК-1, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -18, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на ковид -19.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 610
  • Гази Баба – 1.474
  • Аеродром -1.407
  • Карпош – 1.188
  • Центар – 1.180
  • Кисела Вода – 1.196
  • Ѓорче Петров – 823
  • Бутел – 552
  • Шуто Оризари – 184
  • Студеничани – 52
  • Сарај – 151
  • Арачиново -32
  • Илинден – 244
  • Сопиште – 66
  • Чучер Сандево – 103
  • Петровец –126
  • Зелениково -73
  • Странец – 173
  • Нераспределен- 203

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира