УШТЕ 37 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 4.264 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  УШТЕ 37 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 4.264 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИНајмногу нови болни има во Тетово – 13 и Скопје – 12. (Фото: СДК.МК)

   

  Уште 37 нови случаи на ковид-19 се регистрирани Во последните 24 часа од 4.264 тестирања, и тоа во Тетово – 13, Скопје – 12, Велес – 3, Гостивар, Прилеп и Струмица – по 2, Охрид, Свети Николе и Делчево – по 1, соопшти Министерството за здравство. Нема починати, а регистрирани сe 10 оздравени од Скопје – 5, Кичево – 2 и Тетово, Струмица и Берово – по 1.

  Направени се 4.264 тестови преку: ИЈЗ-96, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-93, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–21, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–10, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-223, Биотек-166, Систина-103, лабораторија Лаор-443, Синлаб-49, Ремедика-16, Плодност–51, Генеа–6, Никоб лаб-905, ВФВ Медикал-26, Ели Медика-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.880.

  Досега во земјата се направени вкупно 949.011 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани досега се 156.054, од кои оздравеа 150.273, починаа 5.489, а активни се 292 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 68801, Активни 104
  Куманово 8910, Активни 29
  Прилеп 8332, Активни 5
  Тетово 7372, Активни 93
  Битола 6310, Активни 0
  Велес 5478, Активни 4
  Гостивар 5204, Активни 21
  Кавадарци 5156, Активни 1
  Охрид 5024, Активни 5
  Штип 4964, Активни 4
  Струмица 4129, Активни 5
  Струга 2985, Активни 4
  Кочани 2795, Активни 3
  Кичево 2605, Активни 6
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1526, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1161, Активни 0
  Берово 1032, Активни 0
  Делчево 974, Активни 1
  Дебар 947, Активни 5
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира