УСВОЕН СОЛИДАРНИОТ ДАНОК СО КОЈ ЕДНОКРАТНО ЌЕ СЕ ОДАНОЧАТ КОМПАНИИТЕ КОИ ОСТВАРИЛЕ ЕКСТРА ПРОФИТ

  УСВОЕН СОЛИДАРНИОТ ДАНОК СО КОЈ ЕДНОКРАТНО ЌЕ СЕ ОДАНОЧАТ КОМПАНИИТЕ КОИ ОСТВАРИЛЕ ЕКСТРА ПРОФИТСпоред пресметките на Владата со овој данок еднократно ќе се соберат од 50 до 80 милиони евра.(Фото: СДК.МК)

  Пратениците денеска го усвоија Законот за солидарен данок со кој дополнително ќе се оданочуваат компаниите кои лани оствариле промет над 10 милиони евра, а зголемувањето на добивката е за 20% во однос на просекот од претходните три години.

  Според пресметките на Владата, со овој данок еднократно ќе се соберат од 50 до 80 милиони евра.

  Овој данок не е дел од даночната реформа, туку станува збор за еднократно решение кое се воведува во вонредни услови, во услови на криза. Главната карактеристика на овој данок е што со него се обезбедуваат средства за справување со кризата. Односно, средствата кои по овој основ ќе се слеат во буџетот ќе бидат планирани во посебната програмата за справување со кризата и наменети за антикризни мерки за поддршка на компаниите и граѓаните. Основната карактеристика на овој закон, кој претставува и препорака на ЕК, е солидарноста на дело, а ќе има и позитивно влијание врз одржување на нивото на јавниот долг“, велат од Владата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира