ВЕЛЕШАНЕЦОТ СО ДЕЛТА СОЈ НА КОВИД-19 СЕ ВРАТИЛ ОД АНГЛИЈА ПРЕД 2 НЕДЕЛИ

  ВЕЛЕШАНЕЦОТ СО ДЕЛТА СОЈ НА КОВИД-19 СЕ ВРАТИЛ ОД АНГЛИЈА ПРЕД 2 НЕДЕЛИПациентот седум дена лежи на Инфективното одделение во Велес, со полесна клиничка слика. (Фото: СДК.МК)

  Четириесет и тригодишниот пациент од Велес, кај кого е регистриран делта сојот на ковид-19, се вратил од Англија пред две недели. Лицето, кое е невакцинирано, е хоспитализирано на Инфективното одделение во болницата во Велес.

  „Лицето е вратено од Англија пред две недели, а хоспитализиран е седум дена на Инфективното одделение. Пациентот е со полесна клиничка слика и не е на кислородна поддршка“,  рече д-р Елеонора Јованова, портпаролка на Болницата.

  Министерот за здравство Венко Филипче утрово кажа дека кај пациент од Велес е регистриран индискиот (делта) сој на коронавирусот, и со тоа, во земјава досега со делта сојот се заразени 4 пациенти, а за уште четворица се чекаат резултатите. Лицата немаат примено вакцина против ковид-19, додаде тој.

  43-годишникот е единствен пациент кој е хоспитализиран како позитивен на велешкото Инфективно одделение. Во Велес има уште еден активен случај на ковид-19, според податоците на Институтот за јавно здравје.

  П. ПЕЧКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира