ВКУПНО 18 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС, ОД КОИ 5 ИЗМИНАТИОВ МЕСЕЦ, УШТЕ 329 ПОЗИТИВНИ ОД 3.045 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 18 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС, ОД КОИ 5 ИЗМИНАТИОВ МЕСЕЦ, УШТЕ 329 ПОЗИТИВНИ ОД 3.045 ТЕСТОВИAктивни се 6.924 болни od kovid-19. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 18 починати од ковид-19, од кои 5 во периодот од 20 септември до 2 октомври, и 329 позитивни од 3.045 тестирања се регистрирани во зиминативе 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица, 6 од Скопје (91г, 88г, 79г, 78г,69г и 68г), 3 од Велес (86г, 72г и 57г) и по едно од Прилеп (57г), Тетово (64г), Крива Паланка (78г) и Куманово (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово,Гостивар и Демир Хисар, на возраст од 49 до 86години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

  Направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на ковид-19: Скопје – 178, Велес – 27, Куманово – 20, Прилеп – 16, Штип – 13, Струмица – 10, Охрид – 9, Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8, Битола – 7, Кочани и Гевгелија – по 5, Свети Николе – 3, Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

  Регистрирани сe 200 оздравени пациенти од: Скопје – 103,Куманово – 15, Битола – 12, Штип – 11, Велес и Прилеп – по 9, Крива Паланка – 7, Кичево – 6, Кочани и Свети Николе – по 5, Кавадарци – 4, Берово – 3, Радовиш, Кратово и Богданци – по 2, Пробиштип, Гевгелија, Ресен, Гостивар и Крушево – по 1.

  Направени се 3.045 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-58, ЦЈЗ Тетово–25, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–303, Жан Митрев (Филип Втори)-47,Авицена-110, Биотек-134, Систина-45, лабораторија Лаор-258, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–43, Генеа-3,Никоб лаб-238, ВФВ Медикал-27, Ели Медика-35, Ројал Медика –22, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.335.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.342.870 тестирањана ковид-19. Вкупно ковид дијагностицирани досега се 197.091, од кои оздравени се 183.227, починаа 6.940, а активни се 6.924 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 86107 3480
  Куманово 11870 568
  Тетово 10912 175
  Прилеп 9233 217
  Гостивар 7989 65
  Битола 7247 192
  Велес 6543 333
  Кавадарци 6094 168
  Охрид 6082 227
  Штип 5947 213
  Струмица 5848 197
  Кичево 4046 138
  Струга 3816 63
  Кочани 3402 134
  Гевгелија 2487 75
  Неготино 2335 21
  Свети Николе 1958 89
  Радовиш 1562 60
  Ресен 1552 43
  Крива Паланка 1523 113
  Дебар 1451 18
  Берово 1218 12
  Делчево 1132 45
  Виница 1063 37
  Пробиштип 963 48
  Валандово 836 18
  Кратово 619 50
  Богданци 570 19
  Крушево 538 12
  Македонски Брод 476 9
  Демир Хисар 466 34
  Демир Капија 410 1
  Македонска Каменица 338 46
  Пехчево 316 1
  Дојран 142 3
  Вкупно 197091 6924

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира