ВКУПНО 24 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, ОД КОИ 5 ИЗМИНАТИОВ МЕСЕЦ, УШТЕ 107 ПОЗИТИВНИ ОД 1.668 ТЕСТИРАЊА

  ВКУПНО 24 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, ОД КОИ 5 ИЗМИНАТИОВ МЕСЕЦ, УШТЕ 107 ПОЗИТИВНИ ОД 1.668 ТЕСТИРАЊААктивни се 6.759 болни. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 24 починати од коронавирус, од кои 5 изминатиов месец, и уште 107 позитивни од 1.668 тестирања се регистрирани последниве 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 19 починати лица: 12 починати лица од Скопје (86г, 84, 80г, 75г, 75г, 73г, 67г,65г,63г, 57г, 48г и 39г), 2 починати лица од Куманово (71г и 42г) и по едно починато лице од Богданци (70г), Велес (73г), Гевгелија (69г), Кичево (69г)и Македонска Каменица (87г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 16.09.2021 до 04.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Гевгелија и Велес, на возраст од 59 до 79 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

  Од новите позитивни во Скопје се 83, Прилеп – 6, Куманово и Кавадарци – по 4, Битола – 3, Неготино – 2, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија и Пробиштип – по 1.

  Регистрирани сe 247 оздравени пациенти од: Скопје – 101,Штип – 21, Куманово – 19, Велес – 16, Кратово – 11, Прилеп, Кочани и Крива Паланка – по 9, Тетово – 8, Кавадарци и Валандово – по 7, Струмица, Свети Николе и Виница – по 4, Кичево и Гевгелија – по 3, Битола, Радовиш, Ресен, Крушево и Демир Хисар – по 2, Неготино и Гостивар – по 1.

  Направени се 1.668 тестови преку: ИЈЗ-20, ЦЈЗ Скопје-20, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0,
  ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-88,Авицена-52, Биотек-162, Систина-42, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0,Никоб лаб-233, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-36, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 999.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.344.538 тестирања на ковид-19. Вкупно ковид дијагностицирани досега се 197.197, од кои оздрава 183.474, почина 6.964, а активни се 6.759 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 86189  3447
  Куманово 11873  550
  Тетово 10912  166
  Прилеп 9239  214
  Гостивар 7989  64
  Битола 7248  191
  Велес 6543  315
  Кавадарци 6098  165
  Охрид 6082  227
  Штип 5948  193
  Струмица 5848  193
  Кичево 4047  135
  Струга 3816  63
  Кочани 3403  126
  Гевгелија 2491  74
  Неготино 2337  22
  Свети Николе 1957  84
  Радовиш 1562  58
  Ресен 1553  42
  Крива Паланка 1523  104
  Дебар 1451  18
  Берово 1218  12
  Делчево 1132  45
  Виница 1063  33
  Пробиштип 964  49
  Валандово 836  11
  Кратово 619  39
  Богданци 570  18
  Крушево 538  10
  Македонски Брод 476  9
  Демир Хисар 466  32
  Демир Капија 410  1
  Македонска Каменица 338  45
  Пехчево 316  1
  Дојран 142  3
  Вкупно 197.197  6.759

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира