ВЛАДАТА УШТЕ НЕ ЗНАЕ ВО ШТО ЌЕ ГО ПРЕНАМЕНИ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА КОЈ ГО БЛОКИРА ВЛЕЗОТ НА ПЛОШТАДОТ ВО СКОПЈЕ

  ВЛАДАТА УШТЕ НЕ ЗНАЕ ВО ШТО ЌЕ ГО ПРЕНАМЕНИ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА КОЈ ГО БЛОКИРА ВЛЕЗОТ НА ПЛОШТАДОТ ВО СКОПЈЕОд Владата не одговорија дали досега стигнале идејни решенија и во што би се пренамени овој објект. (Фото: СДК.МК)

  Владата уште не знае во што ќе се пренамени споменикот на Мајка Тереза кој го блокира влезот на Плоштадот Македонија, но и понатаму не отстапува од одлуката тој да не се урива. Кон почетокот на февруари, од Владата информираа дека одлучиле споменикот да не се урива оти тоа би било поскапо од доградувањето. Оттогаш поминаа пет месеци, но идејно решение не е избрано.

  „За споменикот на Мајка Тереза, Владата донесе одлука да се пренамени. Штом ќе биде избрано идејното решение за овој објект, ќе бидете соодветно информирани“, велат од Владата.

  Оттаму не одговорија дали досега стигнале идејни решенија и во што би се пренамени овој објект.

  Работната група за „Скопје 2014“, која ја формираше токму Владата преку Министерството за култура, предложи споменикот да се урне бидејќи прекршува низа закони, правниот поредок и владеењето на правото. Но и покрај тоа, Владата предводена од СДСМ која додека беше опозиција го критикуваше проектот и го нарекуваше кич и криминален, реши да го догради.

  По одлуката на Владата споменикот на Мајка Тереза да не се урива туку да добие нова намена, оставка од работната група поднесе претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија Мартин Пановски.

  „Споменикот на Маја Тереза е изграден во пешачки дел на влезот на Плоштадот, таа градба го прекршува Уставот, Законот за урбанистичко планирање и ред други закони. Сметам дека тој споменик треба да се урне, а не да се доградува. Не сакам да бидам алиби од довршување на проекот ‘Скопје 2014’“, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК на 13 февруари Пановски.

  Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Никола Груевски во јануари 2013 го најавија проектот отворајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија, на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде во затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври 2015 и според договорот со изведувачот „Бетон-Скопје“ треба да чини 5,5 милиони евра и треба да биде висок 32 метри.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира