ВЛЕЗ ОД СРБИЈА, КОСОВО, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА БЕЗ ПЦР-ТЕСТ, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

  ВЛЕЗ ОД СРБИЈА, КОСОВО, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА БЕЗ ПЦР-ТЕСТ, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИКомисијата за заразни болести вели дека нема висок број на увезени случаи во земјава со ковид-19 од Србија, Косово, Црна-Гора и Албанија. - Граничниот премин Табановце во јуни годинава. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Комисијата за заразни болести ќе ѝ предложи на Владата да се отворат границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање, соопшти Министерството за здравство по утринскиот состанок на комисијата. Оттаму велат дека според анализите, во моментов нема индикација односно нема висок број на увезени случаи во земјава со ковид-19 од овие земји.

  „Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите. Во Европската Унија сите граници на движење се без ПЦР тестирање“, велат од Министерството.

  Македонските граѓани без ковид тест може да влезат само во Албанија, Србија и Косово, а во Бугарија не е дозволен влез без ПЦР тест направен 72 часа пред пристигнувањето.

  Грција ги продолжи до 12 октомври мерките што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања на земјата и на забраната за влез на државјани на трети земји.

  Владата вчера донесе нови рестрикции за работата на угостителските објекти во земјава откако деновиве земјава бележи рекордна дневна бројка на новозаболени од ковид-19, во саботата и во петокот имаше по 243 и 225, а вчера 191, при што близу 1.000 активни се во Скопје.

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира