ВОЗАЧОТ НА БЕКТЕШИ И БЕСИМИ ПОМИНАЛ НА ЦРВЕН СЕМАФОР, УДРИЛ ДВЕ ВОЗИЛА КОИ ТРГНАЛЕ НА ЗЕЛЕНО

  ВОЗАЧОТ НА БЕКТЕШИ И БЕСИМИ ПОМИНАЛ НА ЦРВЕН СЕМАФОР, УДРИЛ ДВЕ ВОЗИЛА КОИ ТРГНАЛЕ НА ЗЕЛЕНОМВР се уште нема детали за сообраќајката пред Влада (Фото:И. Јанковска)

  Синоќешната сообраќајна незгода пред Владата според неофицијални информации од очевидци, ја предизвикал возачот Ј.Б., кој во владината „шкода“ во тој момент ги возел вицепремиерот Фатмир Бесими и министерот Крешник Бектеши.

  Според сведочењето на соговорниците, до незгодата дошло во моментот кога возила „киа“ и „фиат“, паралелно од двете ленти на „Илинденска“, тргнале на вклучено зелено светло на семафорот, во правец кон Центар. Само што тргнале, службена „шкода“ поминала на црвен семафор и од десната страна удрила во двете прописно тргнати возила.

  „Шкодата“ во која се возеле Бесими и Бектеши, доаѓала од булеварот „Свети Климент Охридски“, се движела кон Владата, т.е. кон владините гаражи. Во тоа време беа закажани состаноците на Економско социјалниот совет и преговорите со Синдикатот за покачување на минималната плата.

  Возачот кој им го пресекол патот и ги удрил двете прописно тргнати коли, полесно е повреден и однесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“. И возачите на двете други возила поминале со полесни повреди.

  МВР освен потврда за настанот и известување за општо познатите работи: час, време, марка на трите автомобила и иницијали на возачите, нема сè уште детали како се случила сообраќајката.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира