ЗА НАД 4 ОТСТО Е НАМАЛЕН БРОЈОТ НА ЖРТВИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО, НАЈПРИЈАВУВАНА Е ПСИХОЛОШКАТА ТОРТУРА

  ЗА НАД 4 ОТСТО Е НАМАЛЕН БРОЈОТ НА ЖРТВИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО, НАЈПРИЈАВУВАНА Е ПСИХОЛОШКАТА ТОРТУРАНајпријавувано е психолошкото па физичкото насилство, има шест случаи на сексуално насилство, како и економско насилство. (Фото: К. Попов)

  За 4,3 проценти е намален бројот на жртви на семејно насилство во 2022 во споредба со 2021, кажа денеска министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска. Според податоците од 30-те центри за социјална работа, новоевидентирани жртви на семејно насилство за 2022 се 1.543 лица, од кои најголем дел се жени – 1.074, мажи – 252 и 227 деца. За споредба, во 2021, бројот на жртви на семејно насилство бил 1. 608.

  Најголем број на жртви, има во Скопскиот Регион, односно 530 жртви, а најмалку во Североисточниот Регион, 60. По Скопскиот, најголем број жртви има во Пелагонискиот Регион, односно 241 жртва.

  Најпријавувано е психолошкото насилство, потоа физичко насилство, има шест случаи на сексуално насилство, како и економско насилство.

  „Во делот на типот на насилството најголем дел од жртвите биле жртви на психолошко насилство – 1.051 жртва, после психолошкото насилство доаѓа физичкото насилство со 846 жртви. Имаме пријава на сексуално насилство од страна на шест жртви и 25 жртви се жртви на економското насилство“, кажа министерката.

  Како сторители на семејно насилство се евидентирани 1.382 лица, од кои најголем дел се мажи, односно 1.258, а 114 се жени.

  Од центрите за социјална работа до граѓанските судови се поднесени 2.095 барања за привремени мерки за заштита на жртвите на насилство, а од  граѓанските судови се изречени 1.823 привремени мерки за заштита.

  „Во сите плански региони имаме отворени советувалишта за жртви на насилство, имаме отворено советувалиште за насилници и имаме отворено шелтер центри за сместување на жртви на насилство. Во 2022 година имаме 83 жртви коишто се сместени во шелтер центри во државата“, додаде Тренчевска.

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира