СЛОВЕНИЈА И ВЕНЕЦУЕЛА ВЕЌЕ НЕМААТ ГЛЕЧЕРИ

  СЛОВЕНИЈА И ВЕНЕЦУЕЛА ВЕЌЕ НЕМААТ ГЛЕЧЕРИСловенија и Венецуела се чини дека се првите земји од 18 век досега што ги загубија своите последни глечери; - Триглав. (Фото: Гети)

  Словенија и Венецуела се првите две земји што ги загубија своите последни глечери во период на климатски промени предизвикани од луѓето – но тие нема да бидат последни. Тоа е мрачен репер што ја покажува прогресијата на климатските промени. Некои новински куќи објавија овој месец дека Венецуела можеби е првата земја во модерното време што ги загубила сите свои глечери. Сепак, истражувачите изјавија дека Словенија веројатно ја презеде мрачната титула пред повеќе од три децении.

  „Двата глацијални остатоци не се поместени, [и] немаше забележани глацијални пукнатини во последните неколку децении – овие карактеристики ги дефинираат вистинските глечери“, изјави Миха Павшек, кој води мерења на мразот на словенечката планина Триглав и врвот Скута со географскиот институт „Антон Мелик“.

  Топењето на глечерите е една од иконските последици на климатските промени предизвикани од човекот, па дури и арктичките земји како Исланд изгубија цели глечери. Но, Словенија и Венецуела се чини дека се првите земји од 18 век досега што ги загубија своите последни глечери. Тоа е во моментот кога Меѓувладиниот панел за климатски промени очекува 18 до 36 отсто од глобалната глацијална маса да биде изгубена во текот на 21 век, главно поради глобалното затоплување.

  Мајската објава на X на климатологот Максимилијано Херера го привлече вниманието на топењето на Ла Корона – последниот глечер во Венецуела – со цитирање на декемвриските мерења од Универзитетот во Лос Андес кои покажуваат преостаната површина од 0,02 квадратни километри.

  „Исчезнувањето на сите глечери во Венецуела е национална трагедија“, изјави Хулио Сезар Сентено, професор на Универзитетот во Лос Андес, кој ги проучувал глечерите. „Тоа е предупредувачки знак за лавина од дополнителни ефекти кои ѝ доаѓаат на земјата на краток рок како последица на глобалното затоплување“.

  Но, Словенија и Венецуела веројатно ги загубија своите последни глечери пред повеќе години. Не постои универзално прифатена точка на смрт за глечер и ниту една меѓународна организација не е призната како авторитет за класификација на глечерите. Но, Сентено рече дека „минималната големина за глечер е 0,1 квадратни километри“. Геолошкиот институт на САД исто така го користи тој праг и вели дека тоа е „општо прифатено упатство“.

  Во Словенија, површината на Скута е под 0,1 квадратен километар уште од 1969 година, а Триглав падна под прагот во 1986. Ла Корона, во Венецуела, веројатно го изгубила својот глацијален статус во 2016.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира