АТЛЕТИЧАРКАТА АДРИЈАНА ПОП АРСОВА СО НОВ ДРЖАВЕН РЕКОРД ВО ПОЛУМАРАТОН

  АТЛЕТИЧАРКАТА АДРИЈАНА ПОП АРСОВА СО НОВ ДРЖАВЕН РЕКОРД ВО ПОЛУМАРАТОНПоп Арсова истрча 21 км за 1 час и 20 минути, што е најдобар резултат на сите времиња, а рекордот го постави на вчерашното 14. издание на атлетската манифестација „Трчаме кон целта“ (Фото: Фејсбук)

  Најдобрата македонска атлетичарка Адријана Поп Арсова постави нов државен рекорд во полумаратон, кој е за 4 минути и 34 секунди подобар од стариот. Поп Арсова истрча 21 км за 1 час и 20 минути, што е најдобар резултат на сите времиња, а рекордот го постави на вчерашното 14. издание на атлетската манифестација „Трчаме кон целта“.

  Таа го држеше и претходниот рекорд од 1:24.34 часа, поставен на маратонот во Подгорица во 2017.

  Поп Арсова е членка на атлетскиот клуб Делта, а нејзиниот тренер Игор Јакимовски вели дека ова е еден од најдобрите резултати во регионот.

  Во машка конкуренција на полумаратонот победи Атанас Анчевски со време од 1:12:58 часа.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари