ИНДИЈА ГО СЛАВИ ВТОРОТО ОЛИМПИСКО ЗЛАТО ВО ПОЕДИНЕЧНА КОНКУРЕНЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА

  ИНДИЈА ГО СЛАВИ ВТОРОТО ОЛИМПИСКО ЗЛАТО ВО ПОЕДИНЕЧНА КОНКУРЕНЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТАНираџ Чопра изненадувачки славеше во фрлање копје во Токио (Фото: Твитер)

  Индија го освои првото олимписко злато во атлетика и само второ во поединечна конкуренција во историјата откако Нираџ Чопра изненадувачки славеше во фрлање копје во Токио. Дваесет и тригодишниот Чопра го фрли копјето до 87,58 метри за да ѝ го донесе историското злато на својата земја. Зад него се пласираа двајца Чеси, Јакуб Вадлејх со 86,67 метри и Витеслав Весели со 85,44 метри.

  „Ова е неверојатно. Ова е момент за гордост за мојата земја“, изјави Чопра.

  Неговото злато е седми медал за Индија на овие Олимписки игри, со што е надминат рекордот од Лондон во 2012, кога беа освоени шест.

  Првиот и досега единствен олимписки шампион од Индија беше Абхинав Биндра, кој славеше во пукање со воздушна пушка во Пекинг 2008. Индија има вкупно десет олимписки злата, а останатите осум ги освои репрезентацијата во хокеј на трева.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира