КАНАДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ОЛИМПИЈАДАТА ВО ТОКИО, ОДЛОЖУВАЊЕТО СÈ ПОИЗВЕСНО

  КАНАДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ОЛИМПИЈАДАТА ВО ТОКИО, ОДЛОЖУВАЊЕТО СÈ ПОИЗВЕСНОИгрите треба да почнат на 24 јуни, но поверојатно е дека ќе бидат одложени (Фото: Гети)

  Канада е прва земја која ги повлече своите спортисти од претстојните Олимписки и Параолимписки игри во Токио, чие одложување станува сѐ поизвесно.

  Ова уследи набргу откако јапонскиот премиер Шинзо Абе за првпат призна дека Игрите би можеле да бидат одложени. И Олимпискиот комитет на Австралија соопшти дека е јасно дека Олимпијадата нема да се одржи и им навести на своите спортисти да се подготвуваат за 2021 година.

  Таа треба да почне на 24 јуни и Јапонија досега одбиваше да размислува за одложување.

  „Донесовме тешка одлука за повлекување откако се консултиравме со наши спортисти и спортски групи“, објави Канадскиот олимписки комитет и ги повика Меѓународниот олимписки комитет и Светската здравствена организација да ги одложат Игрите за една година.

  Меѓународниот олимписки комитет вчера кажа дека одлуката ќе биде донесена во наредните четири недели, додавајќи дека одложувањето е едно од сценаријата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира