РАКОМЕТАРКИТЕ ПОРАЗЕНИ ОД ФРАНЦИЈА НА СТАРТОТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

  РАКОМЕТАРКИТЕ ПОРАЗЕНИ ОД ФРАНЦИЈА НА СТАРТОТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВОМакедонија постигна само пет гола во првото полувреме (Фото: Твитер)

  Женската ракометна репрезентација беше далеку од сензација на стартот на 15. Европско првенство, чиј домаќин е и Скопје. На својот прв натпревар на европските првенства по десет години пауза, Македонија изгуби од актуелниот вицешампион Франција со 24:14.

  Во крајно неефикасното прво полувреме, Македонија го постигна првиот гол дури во 16. минута, а голманката Јована Мицевска беше најистакнатата поединка со пет одбрани.

  Учинокот не се подобри значително во вторите 30 минути, а разликата постојано се движеше околу двоцифрена.

  Ракометарките в понеделник играат против Холандија (18 часот).

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира