РАКОМЕТАРКИТЕ ПОРАЗЕНИ ОД ФРАНЦИЈА НА СТАРТОТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

РАКОМЕТАРКИТЕ ПОРАЗЕНИ ОД ФРАНЦИЈА НА СТАРТОТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВОМакедонија постигна само пет гола во првото полувреме (Фото: Твитер)

Женската ракометна репрезентација беше далеку од сензација на стартот на 15. Европско првенство, чиј домаќин е и Скопје. На својот прв натпревар на европските првенства по десет години пауза, Македонија изгуби од актуелниот вицешампион Франција со 24:14.

Во крајно неефикасното прво полувреме, Македонија го постигна првиот гол дури во 16. минута, а голманката Јована Мицевска беше најистакнатата поединка со пет одбрани.

Учинокот не се подобри значително во вторите 30 минути, а разликата постојано се движеше околу двоцифрена.

Ракометарките в понеделник играат против Холандија (18 часот).