СТАТУАТА НА ИБРАХИМОВИЌ ВО МАЛМЕ ПОСТОЈАНО СЕ ОШТЕТУВА ОТКАКО ТОЈ КУПИ АКЦИИ НА РИВАЛСКИ КЛУБ

  СТАТУАТА НА ИБРАХИМОВИЌ ВО МАЛМЕ ПОСТОЈАНО СЕ ОШТЕТУВА ОТКАКО ТОЈ КУПИ АКЦИИ НА РИВАЛСКИ КЛУБВо последниот вандалски чин на Ибрахимовиќ му беше откинат нос (Фото: Гети)

  Статуата на Златан Ибрахимовиќ во Малме беше вандализирана по четврти пат во последните неколку недели откако тој купи акции на ривалски клуб.

  Нарачана од Шведската фудбалска федерација, статуата беше откриена минатиот месец пред стадионот на Малме, градот во кој што Ибрахимовиќ е роден и ја почнал фудбалската кариера, но во последниот вандалски чин, ѝ беше откинат носот.

  Ибрахимовиќ стана непожелен за локалните жители откако на 27 ноември беше објавено дека купил 25% од акциите на Хамарби, кој оваа сезона беше трет во шведското првенство. Истиот ден, 3,5 метри високата бронзена скулптура беше испрскана со боја, а подоцна и запалена. Врз раката исто така беше оставено седиште од веце шолја.

  Уметникот Петер Линде ги повика луѓето да престанат да ја оштетуваат неговата скулптура.

  Триесет и осумгодишниот Ибрахимовиќ е во потрага по нов клуб откако му заврши ангажманот во Лос Анџелес галакси.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира