Таг: скулптура

1 2 10 / 17 НАПИСИ
СКУЛПТУРА НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ НАПРАВЕНА ОД ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД СЕ ПОЈАВИ ПРЕД САМИТОТ НА Г7

СКУЛПТУРА НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ НАПРАВЕНА ОД ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД СЕ ПОЈАВИ ПРЕД САМИТОТ НА Г7

Скулптура на лидерите на земјите од Г7 направена од електронски отпад е поставена во Корнвол во пресрет на самитот на оваа група. Обликувана во стилот ...
ВЕЛЕС ЌЕ ЈА ОТСТРАНИ БИСТАТА НА ПРВОБОРЕЦОТ БЛАГОЈ КИРКОВ ЗА ДА СЕ НАПРАВИ МЕСТО ЗА СКУЛПТУРИТЕ ОД ЛИКОВНАТА КОЛОНИЈА

ВЕЛЕС ЌЕ ЈА ОТСТРАНИ БИСТАТА НА ПРВОБОРЕЦОТ БЛАГОЈ КИРКОВ ЗА ДА СЕ НАПРАВИ МЕСТО ЗА СКУЛПТУРИТЕ ОД ЛИКОВНАТА КОЛОНИЈА

Манданата на местото на Брашнар, Брашнар на местото на Џинот, Џинот пред театар, а Кирков извиси. Поставувањето на новите скулптури од рециклиран мате ...
УКРАДЕНА ДРВЕНА СКУЛПТУРА НА ПЕНИС ВО БАВАРИЈА, ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ГО БАРА КРАДЕЦОТ

УКРАДЕНА ДРВЕНА СКУЛПТУРА НА ПЕНИС ВО БАВАРИЈА, ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ГО БАРА КРАДЕЦОТ

Германската полиција покрена истрага за исчезнувањето на дрвена скулптура во облик на пенис, која беше поставена на планина во Баварија. Два метра вис ...
СКУЛПТУРА НА КИТ СПРЕЧИ ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА ВО ХОЛАНДИЈА, ГО ЗАПРЕ ВОЗОТ ПРЕД ДА ПАДНЕ ВО ВОДАТА

СКУЛПТУРА НА КИТ СПРЕЧИ ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА ВО ХОЛАНДИЈА, ГО ЗАПРЕ ВОЗОТ ПРЕД ДА ПАДНЕ ВО ВОДАТА

Возач на метро во Холандија избегна тешка несреќа благодарение на огромна уметничка инсталација на кит. Возот ја проби бариерата на крајот на пруга ...
РИГА ПОСТАВИ СТАТУА ОД 6 МЕТРИ ВО ЧЕСТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ ЛИЦА НИЗ СВЕТОТ КОИ СЕ БОРАТ СО КОВИД-19

РИГА ПОСТАВИ СТАТУА ОД 6 МЕТРИ ВО ЧЕСТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ ЛИЦА НИЗ СВЕТОТ КОИ СЕ БОРАТ СО КОВИД-19

Во чест на докторите, медицинските сестри и здравствените работници кои се во првата борбена линија на коронавирусот низ целиот свет, Летонија постави ...
БИТОЛЧАНИ ИЗРАБОТИЈА СКУЛПТУРИ ОД ЃУБРЕ СОБРАНО ВО АКЦИИТЕ „МЕТИ СИ СО КЛАСНЕТО“

БИТОЛЧАНИ ИЗРАБОТИЈА СКУЛПТУРИ ОД ЃУБРЕ СОБРАНО ВО АКЦИИТЕ „МЕТИ СИ СО КЛАСНЕТО“

„Ова не е чудовиште, ова е секој од нас“, вели Класнето за скулптурата на девојка изработена од ѓубре. Таа е дел од изработките од смет кои ќе бидат ...
СТАТУАТА НА ИБРАХИМОВИЌ ВО МАЛМЕ ПОСТОЈАНО СЕ ОШТЕТУВА ОТКАКО ТОЈ КУПИ АКЦИИ НА РИВАЛСКИ КЛУБ

СТАТУАТА НА ИБРАХИМОВИЌ ВО МАЛМЕ ПОСТОЈАНО СЕ ОШТЕТУВА ОТКАКО ТОЈ КУПИ АКЦИИ НА РИВАЛСКИ КЛУБ

Статуата на Златан Ибрахимовиќ во Малме беше вандализирана по четврти пат во последните неколку недели откако тој купи акции на ривалски клуб. Нара ...
„МЕТИ СИ СО КЛАСНЕТО“ ОРГАНИЗИРА ИЗБОР НА НАЈКРЕАТИВНА СКУЛПТУРА ОД ЃУБРЕ ВО БИТОЛА

„МЕТИ СИ СО КЛАСНЕТО“ ОРГАНИЗИРА ИЗБОР НА НАЈКРЕАТИВНА СКУЛПТУРА ОД ЃУБРЕ ВО БИТОЛА

Натпревар за најкреативна скулптура изработена од ѓубре во Битола организираат еко-активистите „Мети си со Класнето“ предводени од професорката Марија ...
ОПШТИНА ЦЕНТАР НЕ МОЖЕ ДА ЈА НАПРАВИ КЛУПАТА СО СКУЛПТУРА НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ, ПА СЕМЕЈСТВОТО ЌЕ СОБИРА ДОНАЦИИ

ОПШТИНА ЦЕНТАР НЕ МОЖЕ ДА ЈА НАПРАВИ КЛУПАТА СО СКУЛПТУРА НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ, ПА СЕМЕЈСТВОТО ЌЕ СОБИРА ДОНАЦИИ

Игор Стефановски, синот на големиот македонски драматург и еден од најзначајните личности во културата на земјава Горан Стефановски кој почина лани на ...
ГЛИГОР СТЕФАНОВ ПО 30 ГОДИНИ СЕ ВРАТИ ВО МСУ СО СКУЛПТУРИ ОД 100 МЕТРИ

ГЛИГОР СТЕФАНОВ ПО 30 ГОДИНИ СЕ ВРАТИ ВО МСУ СО СКУЛПТУРИ ОД 100 МЕТРИ

По триесет години, еден од најзначајните македонски уметници Глигор Стефанов, кој живее во Канада, утревечер ќе има изложба во Музејот на современа ум ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ