20 ЗАГИНАТИ ВО НОВ НАПАД НА РУСКИТЕ СИЛИ ВРЗ ЦИВИЛЕН КОНВОЈ ЗА ЕВАКУАЦИЈА ВО ХАРКИВСКИОТ РЕГИОН

  20 ЗАГИНАТИ ВО НОВ НАПАД НА РУСКИТЕ СИЛИ ВРЗ ЦИВИЛЕН КОНВОЈ ЗА ЕВАКУАЦИЈА ВО ХАРКИВСКИОТ РЕГИОНАртилериски кратери се гледаат на теренот во неодамна ослободената област во регионот на Харкив, Украина. (Фото: АП)

  Висок украински функционер рече дека руските сили денеска гранатирале цивилен конвој за евакуација во североисточниот дел на земјата, при што загинале 20 луѓе. Бомбардирањата се интензивираа бидејќи Москва незаконски анектираше дел од украинската територија во остра ескалација на војната. Гувернерот на регионот на Харкив, Олех Синиехубов, рече дека конвојот бил погоден во областа Купианси, нарекувајќи го нападот врз луѓето кои се обидувале да побегнат од областа за да избегнат да бидат гранатирани „суровост што не може да се оправда“.

  Руските сили не го признаа ниту го коментираа нападот, очигледно втор во последните два дена што погоди хуманитарен конвој. Руските трупи се повлекоа од поголемиот дел од регионот Харков по успешната украинска контраофанзива минатиот месец, но продолжија да ја гранатираат областа.

  Нападот доаѓа во клучен момент во војната на рускиот претседател Владимир Путин. Соочувајќи се со украинска контраофанзива, Путин оваа недела ги засили заканите за нуклеарна сила и ја искористи својата најагресивна, антизападна реторика до сега.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговата војска ветија дека ќе продолжат да се борат за ослободување на анектираните региони и другите области окупирани од Русија.

  Украинските власти денеска соопштија дека нивните сили опколиле илјадници руски сили кои го држат стратешкиот источен град Лиман, кој се наоѓа во една од четирите анектирани области. Зеленски вчера официјално поднесе барање за Украина да се приклучи на НАТО, зголемувајќи го притисокот врз западните сојузници да помогнат во одбраната на земјата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира