БУГАРИЈА ГО ЗАТВОРИ НЕБОТО ЗА РУСКИ АВИОНИ

  БУГАРИЈА ГО ЗАТВОРИ НЕБОТО ЗА РУСКИ АВИОНИПретходно, забрана за руски авиони воведоа Чешка, Полска и Велика Британија. (архивска фотографија)

  Бугарија го затвори својот воздушен простор за руски авиони по руската инвазија на Украина, соопшти бугарското Министерство за транспорт.

  „Бугарија воведува забрана за полетување, слетување и надлетување за руските авиони“, се вели во соопштението.

  Забраната почна од ноќеска на полноќ.

  Претходно, ваква забрана воведоа Чешка, Полска и Велика Британија.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира