ИНДИЈА СТАВИ ВО КАРАНТИН 1,3 МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ ДО 21 АПРИЛ

  ИНДИЈА СТАВИ ВО КАРАНТИН 1,3 МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ ДО 21 АПРИЛВо Индија во изминатите денови има значителен пораст на бројот на заразени (Фото: Гети)

  Индија, втората најнаселена држава на светот со 1,3 милијарди жители, е ставена во национален карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот. Рестрикциите ќе бидат на сила до 21 април.

  „Со воведува тотална забрана за излегување од дома“, изјави премиерот Нарендра Мори.

  Во Индија досега има 519 потврдени случаи на коронавирус, а 10-мина починале.

  „Целата земја ќе биде затворена, целосно затворена. За да ја спасиме Индија, за да спасиме секој жител, секоја улица, секое маало ќе биде затворено. Ако Индија не ги издржи овие 21 ден, тогаш нашата земја ќе се уназади за 21 година. Ова е полициски час, ќе платиме висока економска цена, но сите имаме одговорност“, кажа Мори.

  Индија ги приземји сите свои авиони, а запрени се и железницата и поголемиот дел од патничкиот превоз.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира