ИЗРАЕЛ ЈА РАКЕТИРАШЕ СИРИЈА ПОРАДИ НАПАДИТЕ ОД НЕЈЗИНА ТЕРИТОРИЈА

  ИЗРАЕЛ ЈА РАКЕТИРАШЕ СИРИЈА ПОРАДИ НАПАДИТЕ ОД НЕЈЗИНА ТЕРИТОРИЈАСтотици Евреи денеска за Пасха дојдоа во комплексот Ал Акса во Ерусалим под силно полициско обезбедување, а Палестинците протестираа против нивното присуство. (Фото: АП)

  Израелски авиони денеска погодија сириски воени цели како одговор на ракетите лансирани кон израелска контролирана територија во текот на ноќта, соопшти израелската војска, додека насилството повторно се разгоре по прекуграничната размена на оган во текот на неделата.

  Државните медиуми во Сирија објавија дека има експлозии во околината на главниот град Дамаск, а Израел соопшти дека ја гаѓа сириската територија откако во текот на ноќта биле истрелани шест ракети кон Голанската висорамнина. Израел рече дека одговара со артилериски и беспилотни напади проследени со воздушни напади врз комплекс на сириската армија, воени радарски системи и артилериски пунктови.

  Израелската војска „ја смета државата Сирија одговорна за сите активности што се случуваат на нејзина територија и нема да дозволи какви било обиди за нарушување на израелскиот суверенитет“, се вели во соопштението на израелските одбранбени сили. Сириското Министерство за одбрана соопшти дека нивната воздушна одбрана одговорила на израелските напади и пресретнала некои израелски ракети. Се наведува дека нема пријавени жртви, а предизвикана е само материјална штета.

  Еврејско-муслиманските тензии денеска кулминираа во нестабилното светилиште во Ерусалим каде истовремено се одржуваат верски ритуали. Илјадници еврејски верници се собраа на западниот ѕид на градот, најсветото место каде што Евреите можат да се молат, на масовна свештеничка благословена молитва за празникот Пасха. Во комплексот на џамијата Ал-Акса, ограден простор над Западниот ѕид, стотици Палестинци извршија молитви како дел од празнувањата за време на светиот муслимански месец Рамазан. Стотици Евреи денеска исто така го посетија комплексот Ал Акса под силно полициско обезбедување, дочекани со свирежи и религиозни скандирања од Палестинците кои протестираа против нивното присуство.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира