ПОЧНАВМЕ СЕРИОЗНА ИСТРАГА ПРОТИВ КИНА ПОРАДИ КОВИД-19, МОЖЕБИ ЌЕ БАРАМЕ ОТШТЕТА, КАЖА ТРАМП

  ПОЧНАВМЕ СЕРИОЗНА ИСТРАГА ПРОТИВ КИНА ПОРАДИ КОВИД-19, МОЖЕБИ ЌЕ БАРАМЕ ОТШТЕТА, КАЖА ТРАМППо неколку дена пауза, Трамп повторно се појави на брифинг во Белата куќа (Фото: АП)

  Доналд Трамп ги обнови своите напади кон Кина и кажа дека неговата администрација спроведува „сериозна истрага“ за начинот на кој Кина се справуваше со ширењето на коронавирусот, навестувајќи дека САД би можеле да бараат отштета.

  Тој престана да одржува дневни брифинзи за ситуацијата со коронавирусот откако бил посоветуван дека ѝ штетат на неговата претседателска кампања, но паузата траеше само неколку дена.

  Има многу начини на кои Кина може да се смета за одговорна за пандемијата. Ние спроведуваме многу сериозна истрага. Не сме среќни со Кина. Веруваме дека таа можеше да го запре вирусот уште во неговиот извор“, кажа Трамп.

  Тој додаде дека и САД би можеле да бараат отштета од Кина, откако уредникот на германскиот весник „Билд“ напиша дека Кина ѝ должи на Германија 150 милијарди евра за штетите од пандемијата.

  Ние зборуваме за многу повеќе пари од она што го бара Германија. Уште не сме го утврдиле точниот износ“, кажа Трамп.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира