ЛЕКАРИТЕ ВО ОПШТИНСКИТЕ БОЛНИЦИ ВО ГЕРМАНИЈА ШТРАЈКУВААТ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИ

  ЛЕКАРИТЕ ВО ОПШТИНСКИТЕ БОЛНИЦИ ВО ГЕРМАНИЈА ШТРАЈКУВААТ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИСиндикатот бара ретроактивна компензација за инфлацијата и линеарно зголемување од 2,5 отсто на платите за околу 55.000 лекари во општинските болници низ Германија. (Фото: ЕПА)

  Околу 1.000 лекари штрајкуваа во неколку општински болници во Северна Рајна-Вестфалија и Рајнланд-Пфалц, според портпаролот на синдикатот. Вработените во 33 болници се приклучија на штрајкот рано наутро, според портпаролот на синдикатот на Марбургер Бунд, кој повика на национални штрајкови поради спорот околу платите.

  Повеќето од лекарите заминаа за Франкфурт за да учествуваат на централниот митинг напладне, изјави портпаролот. И покрај штрајкот, имаше доволно лекари за итна помош, соопшти синдикатот, иако истакна дека сите прегледи или процедури што би можеле да се одложат ќе бидат откажани.

  Последниот ваков протест беше на крајот на март. Работодавците допрва треба да достават понуда пред петтата рунда преговори што треба да започне на 22 мај, рече портпаролот. Синдикатот на Марбургер Бунд бара ретроактивна компензација за инфлацијата и линеарно зголемување од 2,5 отсто на платите за околу 55.000 лекари во општинските болници низ Германија. Од Сојузот на општинските здруженија на работодавачи ги отфрлаат овие барања како претерани.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира