МНОГУ МРТВИ ПРИ ПУКАЊЕ ВО ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО МИНХЕН

a:1:{s:9:"td_source";s:39:"Минхен,(разниизвори)

  МНОГУ МРТВИ ПРИ ПУКАЊЕ ВО ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО МИНХЕН

  Во шопинг центар во Минхен се слушаат истрели од огнено оружје, а полицијата се наоѓа на лице место. Најмалку едно лице е загинато, а десетина се повредени јавува новинската агенција „Франс Прес“ повикувајќи се на извори од полицијата. Германските медиуми известуваат дека има најмалку 10-15 мртви.

  Деталите од инцидентот уште не се познати, полициската акција е во тек, а областа околу трговскиот центар Олимпија – Ајнкауфцентрум (ОЕЗ) е блокирана. Ова најголемиот трговски центар во Баварија.

  Вооружен маж трчал низ трговскиот центар и пукал на луѓето, по што тој наводно побегнал кон подземната железница, вели очевидец.

  Хеликоптери го надлетуваат трговскиот центар, а на работниците им е забрането да ги напуштат продавниците.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари