ПАЛЕСТИНСКИТЕ МИЛИТАНТИ ГО РАКЕТИРАА ЕРУСАЛИМ, ИЗРАЕЛ ПРОДОЛЖИ СО БОМБАРДИРАЊЕ НА ГАЗА, ЗАГИНАА 30 ПАЛЕСТИНЦИ

  ПАЛЕСТИНСКИТЕ МИЛИТАНТИ ГО РАКЕТИРАА ЕРУСАЛИМ, ИЗРАЕЛ ПРОДОЛЖИ СО БОМБАРДИРАЊЕ НА ГАЗА, ЗАГИНАА 30 ПАЛЕСТИНЦИСтанбена зграда во Газа уништена од израелскот напад. (Фото: АП)

  Сирени и експлозии се слушнаа денеска во западното предградие на Ерусалим поради палестински ракетни напади додека Израел продолжува со бомбардирањето во Појасот Газа. Околу 30 Палестинци, од кои најмалку една третина цивили, и двајца високи команданти на милитантната група Исламски џихад се убиени во бранот борби за време на викендот, додека ракетните салва испратија десетици илјади Израелци во засолништа. Министерството за здравство на Газа соопшти дека досега се убиени 24 лица во крајбрежниот појас, меѓу кои и шест деца.

  Разгорувањето ги загрижи светските сили и поттикна посредување за примирје од Египет, делумно и поради фактот што Хамас, владејачката исламистичка група во сиромашниот и блокиран Појас Газа, се воздржува од вооружен одговор. Но, денеска се наѕира уште една потенцијална кризна точка оти Евреите кои чествуваат два антички храма го посетија главниот комплекс на ерусалимската џамија што тие го слават како остаток од тие светилишта. Палестинците сметаат дека ваквите посети се верска и политичка навреда.

  Досега, Хамас, поголемата милитантна група која владее со Газа, се чини дека останува на маргините на конфликтот. Израел и Хамас водеа војна пред едвај една година, еден од четирите големи конфликти и неколку помали битки во последните 15 години, кои нанесоа неверојатна жртва на 2 милиони палестински жители на сиромашната територија.

  Израел ги започна нападите во Газа во петокот за да спречи напад на Исламскиот џихад, откако беше убиен нејзин водач на окупираниот Западен Брег. Стотиците ракети истрелани од Исламски џихад како одговор на нападите е причината зошто операцијата продолжува, рече израелскиот министер за правда Гидеон Саар кој додаде дека ако Исламскиот џихад ќе зажали ако сака да ја одолговлекува оваа операција.

  Засега нема информации за жртви во предградието на Ерусалим, за кој Исламски џихад, која исто како Хамас не го признава Израел, соопшти дека го нападнал со ракети како одмазда за вчерашното израелско убиство на неговиот командант во јужниот дел на Газа, двајца други милитанти и пет цивили.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира