ПУКАЊЕ И ЕКСПЛОЗИИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ВИЕНА, АВСТРИСКИТЕ МЕДИУМИ ЈАВУВААТ ДЕКА ИМА НЕКОЛКУ ЗАГИНАТИ

  ПУКАЊЕ И ЕКСПЛОЗИИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ВИЕНА, АВСТРИСКИТЕ МЕДИУМИ ЈАВУВААТ ДЕКА ИМА НЕКОЛКУ ЗАГИНАТИСкриншот од видео на социјалните мрежи на кој се гледа еден од напаѓачите. (Фото:: Твитер)

  Во Виена е во тек голема полициска операција, откако вечерва имаше неколку пукања и детонации, а локалните медиуми објавија дека има и седум загинати.

  Центарот на австриската престолнина е затворен од полицијата и меѓу загинатите и има и еден полицаец, како и четворица тешко повредени.

  Позадината на нападот засега е целосно непозната. Според првичните извештаи, нападната била и синагогата.

  Полицијата апелираше до граѓаните да не користат јавен превоз и да избегнуваат јавни места, како и да не објавуваат фотографии и видеа.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира