ПУТИН СЕ ПОФАЛИ СО НОВА НЕПОБЕДЛИВА РАКЕТА СО НЕОГРАНИЧЕН ДОМЕТ

  ПУТИН СЕ ПОФАЛИ СО НОВА НЕПОБЕДЛИВА РАКЕТА СО НЕОГРАНИЧЕН ДОМЕТВо предизборната кампања откри дека Русија развила нови оружја. - Владимир Путин (Фото: АФП)

  Русија има развиено нова крстосувачка ракета која е непобедлива, објави Владимир Путин во двочасовниот телевизиски говор, во кој ги откри клучните точки од својата предизборна програма.

  Тој, меѓу другото, зборуваше за нови оружја, што вклучува и ракета која „може да стигне до секоја точка на планетата“.

  „Оваа ракета не можат да ја запрат ниту американските противракетни штитови во Европа и Азија“, кажа Путин.

  Во својата видео-презентација, тој ги опиша и нејзините карактеристики.

  „Оваа ракета со нуклеарно полнење лета ниско и тешко може да се забележи. Практички имаа неограничен домет и непредвидлива патека на летање, при што може да ги заобиколи линиите на пресретнување и е незапирлива за сите сегашни и идни противвоздушни и противракетни системи“, откри Путин.

  Тој зборуваше и за оружје што се лансира од подморница и може да носи нуклеарна глава, при што побара од Русите да ги изберат имињата за двата системи.

  Путин се смета за апсолутен фаворит на изборите на 18 март, иако ќе има седум противкандидати.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира