РАЦИЈА НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ВО ДОМОВИ НА АКТИВИСТИ ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ

  РАЦИЈА НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ВО ДОМОВИ НА АКТИВИСТИ ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИПолицијата упадна во домови на активисти во 15 германски градови. (Фото: Гети)

  Германската полиција рано утринава упаднала во домови на членови на групата за активисти за климатски промени „Последна генерација“, во 15 градови низ државата.

  Властите ги истражуваат наводите дека вкупно седуммина обвинети, на возраст од 22 до 38 години, формирале и поддржувале криминална организација, се вели во соопштението на Канцеларијата на државната криминалистичка полиција на Баварија, која е одговорна за случајот.

  Активистите се обвинети дека собрале вкупно 1,4 милиони евра преку кампања за собирање средства, кои, како што се вели, „Последната генерација“ ги користела главно за извршување на злосторства. Според соопштението, целта на рациите била да се откријат информации за структурата и финансирањето на групата.

  Се тврди дека двајца од осомничените самите планирале криминални дејствија, бидејќи се обвинети дека се обиделе да го саботираат нафтоводот од Трст во Италија до Инголштад во Германија минатиот април.

  „Направете рација во структурите на лобистите и запленете владини фондови за фосилни горива. Рација низ целата земја. #Сосема луд“, напишаа активистите на Твитер. Притоа, тие го користеа терминот на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој во понеделникот ги нарече контроверзните постапки на „Последната генерација“, „целосно луди“.

  Според властите, постапката била покрената „како резултат на бројни кривични пријави добиени од јавноста од средината на 2022 година“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира