РЕКОРДНО ГОЛЕМА СУПЕРМЕСЕЧИНА ПРВПАТ ОД 1948

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  РЕКОРДНО ГОЛЕМА СУПЕРМЕСЕЧИНА ПРВПАТ ОД 1948

  Рекордно голема Супермесечина вчера и денеска го осветлува ноќното небо. Не само што ова е најблиската полна Месечина во оваа година, туку според НАСА, полната Месечина сега е најблиску до Земјата од 1948. Полната месечина нема да помине толку блиску до Земјата до 25 ноември, 2034, вели НАСА.

  Супермесечината се случува кога Месечината е малку поблизу до Земјата отколку вообичаено, а ефектот е највидлив кога Месечината е полна. Супермесечината е за 14% поголема и за 30% посветла отколку кога Месечината е во најоддалечената точка од Земјата, вели НАСА.

  ЧИТАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО.

  АМА НОВИНАРСТВОТО НЕ Е.

  Поддржете го слободното, независно, професионално новинарство. Новинарство со интегритет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира