РУСИЈА СОБОРИ УКРАИНСКИ ДРОНОВИ НА КРИМ, ВОЈНАТА СЕ РАЗГОРУВА

  РУСИЈА СОБОРИ УКРАИНСКИ ДРОНОВИ НА КРИМ, ВОЈНАТА СЕ РАЗГОРУВАУкраина ги изложи униптените руски тенкови на главниото булевар во Киев. (Фото: АП)

  Руските власти објавија дека денеска собориле украински беспилотни летала на Крим, додека украинските власти рекоа дека руските сили продолжуваат со напорите да заземат еден од ретките градови во источна Украина кои не се веќе под нивна контрола. Руската војска, исто така, продолжи со нападите на северот и југот на Украина.

  На Крим, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година, руските власти соопштија дека локалната противвоздушна одбрана соборила беспилотно летало над седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол. Ова беше втор инцидент со беспилотни летала во седиштето на флотата за три недели и по експлозиите на руски аеродром и складиште за муниција на полуостровот овој месец.

  Олег Крјучков, помошник на гувернерот на Крим, денеска рече дека „нападите со мали беспилотни летала“ активирале системи за воздушна одбрана во западниот дел на Крим.

  „Системите за воздушна одбрана изутринава успешно ги погодија сите цели над територијата над Крим. Нема жртви или материјална штета“, изјави неговиот шеф Сергеј Аксјонов на Телеграм.

  Русија сега го смета Крим за руска територија, особено по изградбата на огромен мост до полуостровот од руското копно, но украинските власти никогаш не ја прифатија неговата анексија кон Русија.

  Михаил Развозаев, гувернерот на Севастопол, рече дека дронот што бил соборен таму паднал на покривот на седиштето на флотата и не предизвикал жртви или поголема штета. Но, инцидентот ја нагласи ранливоста на руските сили на Крим. Во напад со беспилотно летало врз седиштето на руската морнарица на Црното Море на 31 јули беа повредени пет лица и беа принудени да се откажат празнувањата на Денот на руската морнарица. Оваа недела руско складиште за муниција на Крим беше погодено од експлозија. Минатата недела, девет руски воени авиони беа уништени во воздушната база на Крим.

  Украинските власти јавно ја презедоа одговорноста. Но, претседателот Володимир Зеленски алудираше на украинските напади зад непријателските линии по експлозиите на Крим.

  Во меѓувреме, борбите во јужните украински области северно од Крим се засилија во последниве недели додека украинските сили се обидуваат да ги истераат руските сили од градовите што ги окупираа од почетокот на шестмесечната војна.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира