СО НОВИ 738 МРТВИ, ШПАНИЈА ЈА НАДМИНА КИНА ВО БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19

  СО НОВИ 738 МРТВИ, ШПАНИЈА ЈА НАДМИНА КИНА ВО БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19Во Шпанија досега има 3.434 починати (Фото: Ел Паис)

  Шпанија ја надмина Кина во бројот на мртви од КОВИД-19, откако во последните 24 часа починале 738 луѓе. Ова е значителен пораст во однос на вчера, кога имаше 514 починати.

  Коронавирусот досега однесе 3.434 животи во Шпанија, додека Кина има 3.285 мртви. Црниот рекордер е Италија, каде што досега починале 6.820 луѓе.

  Во Шпанија сега има и 47.610 заразени, што е пораст од 20% за еден ден.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари