„ТЕСЛА“ ОДБИ КОЛЕКТИВЕН ДОГОВОР СО СИНДИКАТОТ ЗА ФАБРИКАТА ВО ГЕРМАНИЈА

  „ТЕСЛА“ ОДБИ КОЛЕКТИВЕН ДОГОВОР СО СИНДИКАТОТ ЗА ФАБРИКАТА ВО ГЕРМАНИЈАВо колективните договори за труд, работодавачите и синдикатите меѓу другото договараат плата и работно време. (Фото: ЕПА)

  Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ категорично го отфрли барањето за колективни работни договори со синдикатите во својата фабрика во близина на Берлин.

  „Се фокусираме на себе за да најдеме решенија за нашите вработени брзо и без непотребна ескалација и со тоа да направиме промените да се случат значително побрзо. Ова ќе се разгледува редовно“, изјави менаџерот на фабриката Андре Тиери.

  Тој рече дека Тесла гледа придобивки за вработените дури и без колективен договор. Во фабриката е имплементирана структура на бенефиции без колективни договори за труд и на работната сила ѝ нуди различни бенефиции кои не се наоѓаат во регионот или во индустријата, рече Тиери. Тие вклучуваат бесплатно полнење на електрични возила, бесплатен автобус и воз, субвенциониран билет за воз за користење низ Германија и давање велосипеди под закуп.

  Во колективните договори за труд, работодавачите и синдикатите меѓу другото договараат плата и работно време. Според Германската конфедерација на синдикати (ДГБ), покриеноста со колективното договарање опаѓа во Германија.

  Министерот за економија на Бранденбург, Јорг Штајнбах, рече дека ќе продолжи да води кампања „Тесла“ во Грунхајде близу Берлин да биде обврзана со колективни договори.

  Михаела Шмиц, шеф на работниот совет на „Тесла“ кој ги застапува вработените во фабриката, исто така се противи на колективното договарање во кое се вклучени синдикатите.
  „Ние сме блиску до работната сила“, изјави Шмиц. „Нашата агилност ќе се изгуби ако бидеме под влијание однадвор. И без колективен договор за една и пол година постигнавме зголемување на платите до 18 отсто во производниот реон“, рече таа.

  „Тесла“ најави зголемување на платите на вработените во фабриката во Грунхајде во близина на Берлин минатата година. Ова вклучуваше зголемување од 4% минатата година и зголемување од 2.500 евра на годишните плати за вработените во производството од февруари оваа година.

  Синдикатото ИГ Метал е уверен дека ќе има колективно договарање во „Тесла“: „Останува на нашите колеги во компанијата да одлучат колку брзо тоа ќе се случи“, велат од синдикатот. Синдикатот гледа големи предности: „Колективните договори не само што обезбедуваат повисоки плати, туку го штитат и здравјето на вработените преку гарантирање на времето за опоравување, компензација за посебниот стрес, намалување на работното време и спречување прекумерна работа“.

  Односот меѓу производителот на автомобили и ИГ Метал се смета за тензичен. „Тесла“ го отфрли зголемувањето на платите што го бараше синдикатот. Во октомври, окружниот менаџер на ИГ Метал Дирк Шулце ја обвини „Тесла“ дека не им дава приоритет на безбедноста и здравјето на своите вработени. Компанијата го отфрли и ова. Според сопствените податоци, „Тесла“ во моментов произведува повеќе од 250.000 електрични возила годишно во Грунхајде со околу 11.500 вработени и планира фабриката да се прошири.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира