ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ ВО ТОРНАДОТО ШТО ОПУСТОШИ СЕЛА ВО ЧЕШКА

  ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ ВО ТОРНАДОТО ШТО ОПУСТОШИ СЕЛА ВО ЧЕШКАЛокалните власти ја опишуваат сцената како бојно поле (Фото: Ројтерс)

  Моќно торнадо зафати неколку села во југоисточна Чешка, при што загинаа три лица, а повредени се најмалку 60. Силното невреме корнеше покриви и дрвја и превртуваше автомобили во најтешко погодените окрузи Брецлав и Ходонин.

  „Ова е како воена зона, жив пекол“, изјави гувернерот на Јужна Моравија, Јан Гролих, откако ја посети областа.

  Во спасувањето учествуваат екипи од Чешка, Словачка и Австрија.

  „63 лица се превезени во болница, од кои десет имаа тешки повреди. Тројца подоцна починаа“, изјави портпаролката на итните служби на Јужна Моравија, Михаела Ботхова, додавајќи дека не е исклучено да има уште жртви.

  Торнадото уништи половина од селото Хруски.

  „Црквата остана без кулата, основното училиште без покривот, а од некои куќи останаа само ѕидови. Местото изгледа како бојно поле“, изјавија локалните власти.

  Министерот за внатрешни работи Јан Хамачек ја опиша ситуацијата како многу сериозна и прогласи вонредна состојба во регионот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира